Nyáron így lehet megelőzni a trombózist

Aki átesett már mélyvénás trombózison, tudja, hogy a nyári időszakban fokozottabban ügyelnie kell egészségére, a probléma kiújulásának megelőzésére. Különösen magas a kockázat várandósság idején.

A mélyvénás trombózis igen veszélyes állapot, hiszen a kialakuló vérrögök akár a tüdőbe is eljuthatnak, ahol tüdőembóliát okozhatnak. Akik átestek már trombózison, két dolog miatt félnek igazán: egyrészt a visszamaradó lábfájdalomtól és ödémától, másrészt attól, hogy az állapot megismétlődik – mutatott rá dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis- és Hematológiai Központ hematológusa. Hozzátette, trombózis után a betegek – olykor akár élethosszig tartó – véralvadásgátló kezelésre szorulnak, kompressziós harisnyát kell viselniük, valamint olyan életmódot kell követniük, amely mellett csökkenthető a vérrögök fellépésének veszélye. Ez utóbbi körébe tartozik a dohányzásról való leszokás, az egészséges étrend, a súlyfelesleg leadása, valamint a rendszeres testmozgás egyaránt.

terhes nő, fiatal pár, park, nyár, pihenés
A terhesség és a nyári meleg egyaránt fokozza a trombózis kiújulásának veszélyét. Fotó: Getty Images

Nyáron nagyobb a trombózis veszélye

Fontos azonban megemlíteni, hogy a nyári időszak is igen megterhelő lehet ebből a szempontból. A magas hőmérséklet és páratartalom miatt az a láb, amelyben előzőleg kialakult trombózis, gyakran fáj, dagad. Ilyenkor sokat segíthet az alsó végtagok felpolcolása, a hideg borogatás, valamint a kompressziós harisnya. Ez utóbbi persze nem a legkényelmesebb viselet a kánikulában, ám a fájdalmat, feszülést és nehézlábérzést hamar csökkenti, akárcsak az ödémát.

A panaszok fokozottabbak lehetnek, ha a trombózison átesett személy várandós. Ugyanis terhesség során kijöhetnek visszértágulatok (illetve a meglévők súlyosbodhatnak), ami fokozhatja a fájdalmat és az ödémát. Ráadásul ekkor megnő egy újabb trombózis veszélye, hiszen babavárás során olyan változások mennek végbe, melyek fokozzák a vér alvadását” – hívta fel a figyelmet a szakember. Kifejtette, ha egy trombózison átesett nő gyermeket vár, akkor komolyabb prevenciós intézkedéseket kell tennie, hogy ne alakulhasson ki nála ismét a probléma. A kezelőorvos ilyen esetekben gyakran véralvadásgátló készítmény, kis molekulasúlyú heparin (LMWH) alkalmazását írja elő a szülés utáni négy-hat hétig, még akkor is, ha előzőleg az érintett már elhagyhatta a véralvadásgátló gyógyszer szedését.

A kismamák számára ezenkívül javasolt nyáron, hogy a legmelegebb órákban tartózkodjanak hűvös, árnyékos helyen, és bármennyire is kényelmetlen, viseljenek minél többször kompressziós harisnyát a vérkeringés fokozása érdekében. A vérpangás elkerülése miatt fontos a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel is – nagy melegben legalább 2,5-3 liter naponta. A szakorvos továbbá azt javasolja, hogy a kismamák ne menjenek termálvízbe, mert a meleg víz szintén ronthat az állapotukon.

Biztonságos repülni trombózis után?

Ercsei doktornő elmondása szerint sok trombózison átesett kismamában felmerül a kérdés, hogy vajon biztonságos-e repülőgépen utazniuk. A válasz nem egyszerű, így a legjobb, ha szakember tanácsát kérjük ilyen esetekben, főleg azért, mert az orvos javasolhatja az LMWH ideiglenes alkalmazását. Általánosságban azonban nincs ellenjavallata a rövidebb ideig tartó repülésnek (természetesen akkor, ha a nőgyógyász is rábólint), ám a szükséges óvintézkedéseket be kell tartani: vagyis a kompressziós harisnya viselését, a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztást és a lábak átmozgatását.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra