A petefészekrák a nők összes rákos megbetegedésének mintegy 4 százalékát teszik ki, ezzel a hölgyek körében az ötödik leggyakoribb daganattípus. Annak esélye, hogy egy nőnél élete folyamán petefészekrák alakuljon ki, 1,7 százálék, a petefészekrák okozta halál esélye pedig 1 százalék körüli.
A petefészekrák kialakulásának pontos okát nem ismerjük, de azoknál a nőknél gyakoribb, akik többször ovulálnak, ezért azok vannak a legnagyobb veszélyben, akiknél ez korán kezdődik és viszonylag későn fejeződik be, vagyis akik fiatalon kezdenek menstruálni, illetve akiknél idősebb korban kezdődik a menopauza .
A petefészekrák kialakulását elősegítő kockázati tényezőkről is egyre többet tudunk. A genetikának hatalmas szerepe van a petefészekrák megjelenésében. A BRCA1 és BRCA2 génmutációkat eredetileg emlőrákkal kapcsolatban mutatták ki. Mára már bizonyos, hogy az említett dominánsan örökíthető génmutációk a petefészekrák kockázatát is jelentősen megnövelik. Az összes petefészekrák körülbelül 9 százalékában mutatható ki az említett mutációk valamelyike. Az összes génhordozó mintegy 40-50 százalékánál alakul ki petefészekrák 70 éves korukig.
A petefészekrák a hölgyek körében az ötödik leggyakoribb daganattípus
A hormonok szerepe sem elhanyagolható, de azt, hogy pontosan hogyan és minként hatnak a hormonok a petefészekrákra, még nem ismert, és sok szakember szerint a hormonok és a petefészekrák közötti összefüggések nem bizonyítottak. A petefészekrák kialakulásában rizikófaktor lehet a hormonpótló terápia, a policisztás ovárium szindróma, az endometriózis .
A petefészekrák és az ovuláció között is jelentős az összefüggés. Minél többször ovulál valaki, annál nagyobb a valószínűsége, hogy petefészekrák alakul ki nála, ezért azok a nők nagyobb veszélyben vannak, akiknél stimulálják az ovulációt vagy akik nem szültek, illetve akik az első gyermeküket 30 éves kor felett vállalták. Ennek megfelelően, minden olyan dolog, mely elnyomja vagy megakadályozza az ovulációt, a petefészekráktól is védhet.
A gyermekvállalás és a szoptatás , illetve az orális fogamzásgátlók is nagymértékben csökkentik a betegség kialakulásának veszélyét.
A környezeti és életmódbeli hatásokkal kapcsolatban is komoly kutatások folynak. Az alkoholfogyasztás és a petefészekrák között nem találtak kapcsolatot, ezzel szemben a dohányzás összefügg a betegség kialakulásával (ha azonban valaki leszokik a cigarettáról, a kockázat visszatér a normál szintre). Az egészségtelen táplálkozás, illetve az elhízás is hozzájárulhat a petefészekrák kialakulásához.