Részletesen a tamponról

A tampon kétség kívül rendkívül praktikus megoldás a menstruáló nők számára, de nem véletlenül idegenkednek tőle mégis sokan. Mások határozottan ellenzik a fertőzésveszélytől tartva.

Az mindenképpen megszívlelendő, hogy csak akkor biztonságos, ha használatakor az előírásoknak megfelelően járunk el.

Első próbálkozás

A tampont elvileg már az első menstruáció alkalmával is lehet használni, mivel a szűzhártya csak ritkán annyira vastag, zárt és ennél fogva sérülékeny, hogy egy tampon felhelyezésétől elszakad. Ugyanakkor az első vérzések idején még tampon nélkül érdemes megismernie magát a lánynak, hogy milyen intenzitású a menstruációja és meddig tart.

Hogy működik?

A tampon a test belsejében úgy szívja magába a folyadékot, mint egy kis szivacs, nem pedig csak egyszerűen eltömi az útját. Ezért van az, hogy amikor telítődik, és már nem tud további nedvességet fölvenni, akkor bizony "ereszt".

A tampon a hüvelyben akkor van jó helyen, ha nem nyom. Ekkor ugyanis kellően távol van a hüvelybemenettől, ahol az érzőidegek nem észlelik.

A tampon tiszta, préselt vattából készül. Alakja és külső sima felszíne egyaránt a könnyű felhelyezhetőséget szolgálják. A kivételhez erősen rögzített pamutszál lóg ki a belsejéből.

Felhelyezése

A tampon berakása előtt gondosan át kell tanulmányozni a használati útmutatót. Akármilyen egyszerűnek tűnik a leírás, nem mindig megy könnyen a felhelyezés, mert eleinte az ember izgul és még gyakorlatlan.

Az első tampon mindenképpen mini méretű legyen, és a legerősebb napok valamelyikén kell próbálkozni vele. Alapos kézmosás után laza, álló testhelyzetben, nyugodt körülmények között érdemes nekifogni.

Lépésről lépésre:

  1. Kézmosás után el kell távolítani a védőfóliát a tampon alsó részéről.
  2. Ki kell simítani a kihúzószálat.
  3. A mutatóujjat a tampon alsó mélyedésébe helyezzük, a hüvelyk- és középső ujjal megfogjuk, majd a tampon hegyéről le kell szedni a védőfólia felső felét.
  4. A szabad kézzel a szeméremajkakat széthajtjuk.
  5. A hüvelybemenet a legfelső húgycsőnyílás alatt található. A nyílásba helyezzük a tampon hegyét, majd rézsút hátra fölfelé bevezetjük a mutatóujjal fölfelé tolva.

Figyelni kell a kihúzószálra, hogy valóban kilógjon. Felfelé és hátra addig kell betolni, ameddig az ember ujja elér.

Így bár lehet, hogy kezdetben a hüvely bemeneténél lévő izmok miatt szűknek tűnik a nyílás, de utána akadálytalanul halad tovább a tampon, és végleges helyén már nem lehet érezni.

Aggodalmak

Ha egy kis feszítő érzésnél nagyobb akadályt érez a fiatal lány a hüvelybemeneténél, akkor lehet, hogy érdemes felkeresnie nőgyógyászt, aki meg tudja mondani, milyen a szűzhártyája. Persze első alkalommal a serdülőkorú lány az édesanyját is megkérdezheti, ha nem biztos a dolgában. A tampont azonban mindenkinek magának kell fölhelyeznie.

A tampon nem tud sem kicsúszni, sem a méhüregbe fölcsúszni, mert a hüvely izomzata a helyén tartja.

Alighanem a sikeres fölhelyezési akció első alkalommal még csak fél siker. Igazából akkor nyugszik meg az előszörre próbálkozó, amikor eltávolítani is sikerül az "idegen testet".

Eltávolítás

A vérzés erősségétől függően akkor célszerű belekezdeni a kivételbe, ha a tampon már telítődött. 4-5 óra elteltével már valószínűleg kellően nedves a tampon vattája.

A tampont a húzószálnál fogva határozott húzással kell kiszedni. A húzás iránya lehetőleg egyezzen a hüvely ferdeségével. Ezt mindenki maga érzi. Érintetlen szűzhártyánál olykor egy rövid időre érezhető a megduzzadt tampon. Ezt a kis kellemetlenséget leszámítva a művelet fájdalmatlan.

Érvek és ellenérvek, óvintézkedések

A túl gyakori tamponváltás nem célszerű, mert attól a hüvelyfal szárazabb lehet a kelleténél. 6-8 óránál semmiképpen nem szabad tovább bennmaradnia a tamponnak, mert az általa felszívott vér bomlásnak indul, és fertőzést indíthat el.

Az intimtisztasághoz hozzá tartozik a hüvely belső világa is. Vizsgálatokkal kimutatták, hogy a hüvely tisztasága, azaz kórokozó mikroorganizmusoktól való mentessége, az aktív szexuális életet nem élő és tamponhasználó lányoknál valamivel rosszabb, mint a csak betétet használóknál. Az eredményeket a hüvelykenet vizsgálatával kapták. A hüvely akkor számít tisztának, ha a hüvelyflóra túlnyomórészt tejsavbaktériumokból áll.

A tampon használatánál fokozott elővigyázatosságra van szükség, különösen azoknál, akik valami miatt hajlamosabbak a hüvelyi fertőzésekre.

Szerencsére ritkán, de olykor előfordulhat a toxikus sokk szindróma nevű súlyos állapot, ezért minden rosszullétet, lázas állapotot komolyan kell venni a tamponhasználat idején.

Bár nem tilos, de lehetőleg ne használjunk tampont éjszaka, és nappal is minél kevesebbet. Napi egy-két tampon mellett inkább használjunk betétet.

A tampon lerövidíti a menstruáció idejét. Amikor már nem ürül sok folyadék, inkább csak szivárog, elegendő a betét is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.