A táplálkozási szakértők évek óta bizonygatják fennhangon, hogy "az vagy, amit megeszel". A legújabb kutatás szerint ez az elv a spermiumok erejére és minőségére is kiterjeszthető.
Az Amerikai Reprodukciós Orvostani Társaság (ASRM) orlandói éves konferenciáján közzétett kutatásból az derül ki, hogy a vörös húsokban és feldolgozott gabonában gazdag étrendek károsítják a spermium mozgékonyságát, a transzzsírokban gazdag étrend pedig csökkenti a spermiumok mennyiségét a ondóban.
A kutatást vezető Audrey J. Gaskins, a Harvard Egyetem orvosi karának kutatója szerint a spermiumok mozgékonyságát különösen a halban, friss gyümölcsben, teljes kiőrlésű gabonafélékben, a hüvelyesekben és zöldségekben gazdag étrendek javítják.
Az eredmények egy 188, tizennyolc és huszonkét év közötti férfi részvételével készült vizsgálatból származnak. Az alanyok táplálkozási kérdőíveket töltöttek ki, amely alapján a kutatók a "nyugati" (vörös hús, finomított szénhidrátok, édesség és energiaitalok) illetve a "bölcs" (hal, gyümölcs, zöldség és teljes kiőrlésű gabonák) étrendi kategóriákba osztották a férfiakat. Ezt követően spermavizsgálatot végeztek, amivel meghatározták a spermiumok mozgékonyságát, koncentrációját és formáját.
Az eredmények azt mutatták, hogy bár az étrend a spermiumok alakját és számát nem befolyásolta, a motilitásra hatást gyakorolt, és ez abban nyilvánult meg, hogy a nyugati étrend csökkentette a mozgékonyságot. Gaskins ugyanakkor hangsúlyozta, a táplálkozás a spermiumokra gyakorolt hatásainak pontos meghatározásához további kutatásokra lesz szükség.