Számos egyéb előnye mellett - erősebb immunrendszer a babának, gyorsabb fogyás az anyának - az anyatejes táplálás pszichológiai szempontból is kedvezőbb a gyermek fejlődésére nézve. Az erősebb szülő-gyermek kapcsolaton kívül, az iskoláskorra is kihatva segíti a stresszel és szorongással való megküzdést.
"Az anyatej egy biológiai csoda, emellett a szoptatással járó érintkezés hozzájárul az idegsejtek fejlődéséhez" - mondta el Judy Hopkinson, a houstoni Baylor Orvostudományi Egyetem táplálkozástani részlegének gyermekgyógyász docense.
A szakértő szerint a nem szoptatott csecsemőknél a minél több érintés és dajkálás érhet el hasonló hatást. Hopkinson hozzátette, hogy a sikeresen szoptató anyák általában támogató környezetben élnek, mely szintén hozzájárulhat ahhoz, hogy krízishelyzetben csökkenjen a gyermekre háruló stressz.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a szoptatást a lehető leghamarabb, a szülést követő egy órán belül el kellene kezdeni. Az emlőmirigyek ugyanis olyan illatú anyagokat is termelnek, mint a magzatvíz, amit az újszülött könnyen felismer. A legtöbb anya számára nem indul könnyen a szoptatás. Ez azonban nem jelenti azt, hogy később sem fog sikerülni. Nem szabad feladni a próbálkozást, ha szükséges, érdemes szakember segítségét kérni.