Régóta tudjuk, hogy az oktatás kulcsszerepet játszik a memória fejlődésében, és komoly hatással van a demencia kialakulására. A legújabb kutatások szerint az egyetemi vagy főiskolai diplomával rendelkezők jelentős kognitív előnyt élveznek kevésbé iskolázott társaikkal szemben.
A Brandeis Egyetem kutatásai szerint az egyetemi diplomával nem rendelkezők ugyanakkor jelentősen csökkenthetik a memóriaproblémák kialakulásának esélyeit, ha rendszeresen olvasnak, keresztrejtvényt fejtenek és más módon edzik agyukat.
"Az iskolázottság egy életre szóló védelmet nyújthat a memóriának, de egyelőre nem értjük pontosan, mitől alakul ki ez a mentális védelem - nyilatkozta Margie Lachman, a kutatás egyik vezető pszichológusa - A felsőoktatásban képzett emberek valószínűleg egész életükben megőrzik tanulási kedvüket, és szívesebben vesznek részt elméleti feladatok megoldásában, mint a kevésbé iskolázottak."
A tanulás azonban nem az egyetlen tényező, ami hatással van a mentális betegségek kialakulására. "A kevésbé iskolázottak közül azok, akik rendszeresen olvasnak, írnak vagy rejtvényt fejtenek, szintén kevésbé veszélyeztettek a demencia és más memóriaproblémák kialakulásának szempontjából" - nyilatkozta Dr. Lachman.
"Az iskolázottabb résztvevők jobban teljesítettek a memóriateszteken, de a kevésbé tanultak között is akadtak kiváló eredmények. Ez azt jelenti, hogy nem feltétlenül szükséges egyetemi diploma a szellemi képességek későbbi megőrzéséhez, csak rendszeresen kell tornáztatnunk agyunkat, és kognitív funkcióinkat" - nyilatkozta Dr. Lachman.
Animáció: HáziPatika.com