A csapadékos időszakokat követően rendszerint jelentősen elszaporodnak a szúnyogok. Mivel az elmúlt héten igencsak sok eső esett, szinte biztos, hogy hamarosan szükséged lesz szúnyogriasztó szerek intenzív használatára, hogy távol tartsd magadtól a kis vérszívókat.
A kismarosi Málnalevél Patika közelmúltban közzétett Facebook-posztjában elsősorban azt javasolja, hogy olyan készítményt válassz, amely valóban hatásos hatóanyagot – például dietil-toluamidet (DEET), pikaridint, etil-butil-acetil-aminopropionátot (IR3535) vagy citriodiolt – tartalmaz. Mint kiemelték, a tévhitek ellenére a B-vitamin nem alkalmas a vérszívó ízeltlábúak elriasztására. Nem mindegy azonban, hogyan alkalmazod ezeket a szereket – főleg várandósan vagy kisgyermekes szülőként.
Ezek a legfontosabb szabályok
Az egyik legfontosabb szabály, hogy a használat előtt mindig olvasd el a riasztószer használati utasítását, és kizárólag a leírás szerint alkalmazd a készítményt! Ügyelj arra is, hogy a szer szembe és szájba ne kerüljön!
„Ha kisbabát vársz, vékony rétegben és csak a szükséges ideig és mennyiségben alkalmazz kémiai riasztószereket” – hívták fel a kismamák figyelmét. De hasonló körültekintéssel kell eljárnod akkor is, ha már megszületett a gyermeked. Három hónaposnál fiatalabb csecsemő esetében lehetőleg ne használj szúnyogriasztó szereket, inkább fizikai védelmet biztosíts a kicsinek: szobája ablakára és a babakocsira tegyél szúnyoghálót, a babát pedig öltöztesd vékony, de hosszú szárú/ujjú ruhába.
A már idősebb, de még 3 év alatti kisgyermeknél pedig arra figyelj, hogy inkább csak a ruhájára fújd a szúnyogriasztót, ne a bőrére. A kicsi kezéről és arcáról ugyanis könnyen bekerülhet a szer a szemébe és a szájába.
Úgy tűnik, a szúnyogok valóban jobban szeretik szívni bizonyos emberek vérét. Egy friss kutatás arra kereste a választ, hogy mi alapján válogatnak közöttünk a rovarok.
Jó, ha ezekre is ügyelsz
A fentiek mellett az alábbi tanácsokat is jobb megfogadni, függetlenül attól, hogy várandós vagy-e vagy sem.
- Ha hajlamos vagy arra, hogy bizonyos szerekre allergiás panaszokkal – például kiütésekkel, viszketéssel vagy kipirosodással – reagálj, akkor a választott szúnyogriasztót először csak egy kis bőrfelületre vidd fel, és várd meg, okoz-e bármilyen kellemetlenséget a készítmény!
- Égett vagy sérült bőrön nem szabad alkalmazni riasztószert!
- Csak akkor ismételd meg a kezelést, ha azt tapasztalod, hogy a szúnyogriasztó készítmény már nem hat!
- Ha már nincs szükséged a szúnyogriasztó hatásra, mosd le a készítményt a bőrödről – és persze gyermekedről is!