A kismamáknak szánt vitaminok közül számos termék kevesebb jódot tartalmaz, mint amennyi a címkén fel van tüntetve, így veszélyeztetik a gyerek agyának fejlődését - állítja egy tanulmány.
A felmérés szerint a vizsgált 60 termék közül számos esetben nem érte el a jódtartalom a címkén feltüntetett mennyiséget. "Ha ezek a számok mind valósak, akkor nem tartják be a címkére vonatkozó előírásokat és ez gond" - mondta el William Obermeyer, az FDA korábbi munkatársa, a magán minőségvizsgáló laboratórium, a ConsumerLab.com társalapítója.
A vizsgálatot a Bostoni Egyetem Jódkutató Laboratóriumában végezték. Az eredményeket egy, a New England Journal of Medicine folyóiratban megjelent levél formájában tették közzé, ám termékmárkákat nem hoztak nyilvánosságra.
Főként azoknál a termékeknél áll fenn az alacsonyabb jódtartalom, amelyek só helyett tengeri moszatból kivont jódot tartalmaznak - derült ki a tanulmányból. A szellemi fogyatékosság vezető okaként ismert jódot általában a konyhasóhoz adják, továbbá megtalálható a tenger gyümölcseiben, tejtermékekben és a kenyérben is. A jódhiány több, mint kétmilliárd embert érint világszerte és ez a szellemi visszamaradottság leggyakoribb oka.
A várandós és szoptató nők szükséglete napi 220-290 mikrógrammnyi jód. Azok a várandósok, akik nem visznek be elegendő jódot, fokozott kockázatnak teszik ki kisbabájukat a növekedési szellemi visszamaradottság, valamint hallás- és beszédproblémák szempontjából.
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság javaslata szerint a várandósoknak olyan multivitamin-készítményt kellene szedniük, amelyek 150 mikrogramm jódot tartalmaznak, ennyi szükséges a pajzsmirigy normál működéséhez. Terhességben a magzat agyának fejlődéséhez szükséges a pajzsmirigyhormonok elégséges szintje.
Nincs olyan törvény, amely előírná a gyártóknak, hogy kötelező jódot adniuk a kismamavitaminokhoz, amelyek Amerikában receptre kaphatók, illetve étrendkiegészítőkként vény nélkül is megvásárolhatók.
Animáció: HáziPatika.com