Az USA Járványügyi és Betegségellenőrzési Központjának (CDC) munkatársai szerint a sertésinfluenza további terjedésével több szövődményt tapasztalnak a terhes nők körében, ezért ebben a magas rizikójú csoportban az azonnali antivirális kezelés a betegség gyanúja esetén is indokolt.
A fertőzés elkerüléséről, a várhatóan 2,5 millió magyarországi beteg miatt kialakuló helyzetről olvashatnak cikkünkben , amelyben egy mexikói élménybeszámoló is van.
A terhes nőknél mindig nagyobb a szövődmények rizikója, nem számít, hogy a szezonális betegségről, vagy járványról van-e szó. Már az idei H1N1 vírus által okozott betegség esetében is találkozni súlyos szövődményekkel - mondta el Dr. Anne Schuchat, a CDC tudományos és népegészségügyi program megbízott igazgatója.
A központ húsz sertésinfluenzás terhest vizsgál, néhányuknál már felléptek komplikációk, így például tüdőgyulladás, kiszáradás és koraszülés. Elsődleges fontosságú, hogy ha terhes beteg esetében az orvos influenzára gyanakszik, az antivirális gyógyszerek adását azonnal meg kell kezdeni. Egyes orvosok és természetesen a várandósok is tartanak azonban ezen gyógyszerektől, ám szakértők szerint felesleges az aggodalom. A sertésinfluenza eddigi három amerikai áldozatának egyike egy 33 éves texasi terhes nő volt, ám esetében más egészségügyi problémák is szerepet játszottak még fertőződése előtt.
Schuchat elmondása alapján a szövetségi tisztiorvosok már próbálnak felkészülni az őszre: attól tartanak ugyanis, hogy az új H1N1 vírus - mely madár, sertés és humán vírusok szokatlan genetikai keveredése - tovább mutálódva télre még veszélyesebb formát ölthet. Aggodalmak merültek fel a vírus tovább terjedésével kapcsolatban is. A déli féltekén ugyanis éppen most kezdődik az influenzaszezon. A CDC arra is készül, hogy ősszel a vírus újra visszaköltözik északra.
A tesztelések alapján a sertésinfluenza vírus két antivirális gyógyszerrel szemben is érzékeny. A Roche gyógyszergyár 5,65 millió beteg számára elegendő antivirális gyógyszert adományozott a WHO-nak.
Schuchat úgy véli, a bizonyított esetek csak a jéghegy csúcsát jelentik, ugyanis sok beteg egyáltalán nem fordul orvoshoz.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfőn a Science-ben közzétett álláspontja szerint a járvány akár világméretűvé is válhat, mely terjedését tekintve összemérhető lesz a XX. század más nagy járványaival. A jelentés szerint a járvány epicentrumának számító Mexikóban a kedden bejelentett számoknál (2059 eset, 56 halálos áldozat) sokkal többen fertőződtek meg, április végéig az esetek száma valószínűleg elérte a 32 000-et. Az Egyesült Államokban a WHO statisztikái szerint már több a beteg, mint Mexikóban.