A klímaváltozás életünk legtöbb területére kihat, a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont egyik kutatója most a felmelegedés és a termékenység kapcsolatát vizsgálta. Meglepő eredményre jutott – tudatta az intézmény.
Kevesebb baba fogan meg egy hőhullám után
Azt már korábban is felvetették, hogy a globális felmelegedés a termékenységre is negatív hatással van. Hajdu Tamás most az 1980 utáni összes magyarországi születés, terhességmegszakítás és magzati halálozás adataiból számolt fogantatási rátákat, majd megvizsgálta, hogyan függenek össze ezek a hőmérséklettel.
Mint kiderült: a hőhullám után kettő-négy héttel esik vissza legerősebben a fogantatások száma. Egy olyan extrém időjárású hetet követően például, amikor az átlaghőmérséklet minden nap 25 °C feletti, közel hat százalékkal kevesebb terhesség indul, mint egy olyan hét után, amikor az átlaghőmérséklet minden nap 15 és 20 °C közötti. Ráadásul nemcsak a fogantatások esélyét csökkentik, hanem
Bár a születések száma összességében csak kismértékben módosul, némiképp várható egyfajta átrendeződés. A nyári időszakban kevesebb terhesség fog kezdődni, de ezek nagy része nem „tűnik el”, csak későbbre tolódik, azaz a késő őszi-téli időszakban több fogantatás várható.
„Az egészségügyben dolgozni nem rutinmunka” – Majorné Bukor Edit, az Év Ápolója
„Nálunk a csapatmunka életet menthet” – Poroszkai Germán István, az Év Mentőse
„Segíthetek valamiben? Ezt túl ritkán kérdezik az egészségügyben.” – Plank Krisztina, az Év Orvosasszisztense
„Mindenkinek szüksége van egy segítő kézre időnként” – Csernák Krisztina, az Év Civil Egészséghőse