Az egészségügyi ellátórendszer működési hatékonyságának növelése érdekében ezért a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet olyan uniós projektet indított útjára, amely egészségszervezésének központjában, az egyén, a páciens áll.
A TÁMOP-6.2.5-B-13/1-2014-0001 „Szervezeti hatékonyság fejlesztése az egészségügyi ellátórendszerben – Területi együttműködések kialakítása” nevű program egyik fő feladata elősegíteni az egészségügyi ágazat fejlesztését. A projekt rendezvényét dr. Zombor Gábor, az EMMI egészségügyért felelős államtitkára nyitotta meg.
A Széchenyi 2020 program keretében 9,5 milliárd Ft európai uniós támogatás segítségével megvalósuló projekt kiemelt céljai között szerepel, hogy ösztönözze az egészség fejlesztésében, az egészséges életmód választásában, és ha szükséges, a gyógyításában, valamint a gyógyulásában a felelős és együttműködő állampolgári részvételt. A betegek időben és megfelelő helyen történő minőségi kiszolgálása mellett az egészséggel kapcsolatos széles körű ismeretek és készségek elsajátítását is biztosítani kívánja a projekt.
A projekt az eddigi gyakorlattal szemben az egészségügyi szolgáltatások teljes rendszerének megújítására irányul, elsősorban a közösségi szintű egészségszervezés kialakítását helyezi előtérbe, szem előtt tartva az egészségcélú szolgáltatások szervezeti és működési hatékonyságának a fejlesztését.
Célja, hogy a szervezésben rejlő hatékonysági tartalékok mozgósításával, illetve a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program keretében megvalósult és kivitelezés alatt álló fejlesztések felhasználásával bővítse és fejlessze a helyben közel nyújtható ellátásokat. Vigye azokat közelebb a lakossághoz, s teremtse meg gazdaságosabb, fenntartható működtetésüket.
A GYEMSZI mint projektgazda irányítása alatt 4 orvosegyetemi konzorciumi partner vesz részt a feladatok elvégzésében, és több mint 3500 fő a fejlesztésben valamint a tesztfázisban.
A projekt stratégiai prioritásai között szerepel:
- a fenntartható finanszírozás kidolgozása,
- az alapellátás megerősítése,
- a professzionális szolgáltatói működés kereteinek megteremtése,
- az egészség-középpontú szolgáltatói hozzá állás meghonosítása
Az intézményekben egységes kontrolling és egységes riportrendszer készül, összehasonlítható, elemezhető gazdálkodási adatokkal. A stratégiai intézményirányítás megteremtése mellett a vezetői kompetenciák fejlesztése is megvalósul, létrejön a stratégiai emberi erőforrás menedzsment és az esetszintű fedezetszámítás módszertana.
A projekt eredménytermékeiként készülnek egyéni egészség és szolgáltatási tervek, közösségi egészségtervek valamint kidolgozásra kerül több egészségszervezési irányelvek is. A TÁMOP 6.2.5.-B ugyanakkor megteremti a lakóhely-közeli egészség-szolgáltatás koncepcióját, amely egyszerre jelenti az alapellátás és járó-beteg szakellátás integrációját valamint kibővítését, úgy hogy annak szerves részét képezik az egészségfejlesztést, megelőzést és gondozást támogató új funkciók is. A lakóhely közeli egészség szolgáltatás (LESZ) szakemberek csoportja által nyújtott, általánosan hozzáférhető, közösség-központú, átfogó népegészségügyi és egészségügyi szolgáltatások összessége lesz, amely a releváns közösségi egészség szükségleteket képes majd szakszerűen ellátni.