Rettegés és tehetetlenség
Ezek az érzések kavarogtak K. Edinában és testvérében, amikor hiába hívták a mentők 104-es számát agyvérzést kapott édesanyjukhoz, holott tudták, minden pillanat számít. Több mint 10 perc telt el, mire a diszpécser felvette a telefont - írja a Blikk . "Édesanyánk múlt kedden délelőtt váratlanul rosszul lett, ezért kihívtuk hozzá a háziorvost" - kezdte az asszony lánya, Edina. Az 59 éves nőhöz a doktornő nagyon gyorsan kiérkezett. Alapos vizsgálat után közölte, hogy nagy a baj, hívni kell a mentőket, mivel azonnali segítségre van szükség.
"Az igazi gondok akkor kezdődtek, amikor tárcsáztuk a 104-et"
"Megdöbbenésünkre senki sem vette fel a telefont" - folytatta Edina. "A háziorvosunk nagyon segítőkész volt, felváltva próbáltuk elérni a 104-es mellett a 112-es segélyhívó számot többször is, sikertelenül. A családnak több mint tíz perc után vették fel a telefont a 112-es segélyvonalon. "A mentő így nagyon hosszú idő után ért ki. Közben anyunak több rohama volt. A háziorvosnak sikerült stabilizálnia. Ha tudjuk, hogy ennyi idő, mire édesanyám segítséget kap, magunk rohanunk vele a kórházba."
A lap megkereste az Országos Mentőszolgálatot, valamint a rendőrséget, hogy miért nem válaszoltak a hívásra, illetve mennyi idő alatt értek ki. "Egy férfi kérte a mentőszolgálat kapcsolását, mivel a 104-es segélyhívó számot nem vették fel. A bejelentőtől átvette a telefont a háziorvos, akivel a 112-es operátora tisztázta a bejelentő nevét, a helyszínt. 10 óra 9 perc 36 másodperckor adatlapot küldött a mentők irányítócsoportjának. A hívás 50. másodpercében átadta a hívást a mentésirányítónak - közölte a rendőrség, majd hozzátették, hogy vizsgálatot nem indítottak az ügyben.
Korábban is panaszkodtak már a segélyhívóra
Ahogy arról korábban a Házipatika.com beszámolt, 112-es segélyhívórendszerrel kapcsolatban többször felmerült, hogy a korábbinál kevésbé hatékonyan működőik . Lassítja a mentést, mivel a segélyhívás nem közvetlenül a mentőkhöz vagy tűzoltókhoz érkezik be, hanem a rendőrség központi számára: onnan kapcsolják tovább a hívást. A másik legtöbbször hangoztatott aggály, hogy az operátor nem rendelkezik egészségügyi képzéssel.