A karácsonyi főzőcske több dolgon is elcsúszhat, kezdve attól, hogy végül csak nem kapunk friss pisztrángot a nagyáruházban, mégsem lesz meg a piacról az utolsó fontos hozzávaló, vagy egyszerűen csak a nagy nap reggelén vesszük észre, hogy megromlott az élelmiszer, amiből az esti attrakció készült volna. Ez utóbbi azonban könnyen kivédhető, ha néhány klasszikus élelmiszer-biztonsági szabályt betartunk a beszerzéstől a főzés pillanatáig.
1. Írja össze, mire van szüksége, és készüljön elegendő bevásárló tasakkal, zacskóval, mélyhűtött termék vásárlásánál hűtőtáskával is.
2. Az alapanyagokat, élelmiszereket mindig megbízható helyről, üzletben, piacon szerezze be.
3. Vásárláskor mindig nézze meg a termék jelölését! Ha szükséges, vigyen szemüveget, akár nagyítót is.
4. Ellenőrizze a címkét! A jelölésen rajta kell lenni legalább a termék megnevezésének, összetételének, előállítójának vagy forgalmazójának, továbbá minőség-megőrzési/fogyaszthatósági idejének.
5. Ha a mélyhűtött termék csomagolása belül zúzmarás, a termék egy tömbbé összefagyott, ne vegye meg, mert valószínűleg felengedett és visszafagyasztott termékről van szó.
6. Ne vásároljon olyan terméket, melynek csomagolása hiányos, nem fedi be az egész terméket, vagy melyről gyanítható, hogy eredeti csomagolásából kibontották. Sérült, szennyezett csomagolású készítményt se vásároljon meg.
7. Darált húst csak igazán megbízható helyről vásároljon, de legjobb, ha a húst otthon darálja.
8. Ellenőrizze a hal frissességét! A "hal a fejétől bűzlik" mondás igaz! A jó, friss halnak kellemes "hínáros" szaga van, húsa érintésre rugalmas, kopoltyúja élénk színű.
9. Máknál, diónál ügyeljen arra, hogy nincs-e benne szennyezettség, törmelék, molyosodásra utaló jel. Fügénél és más aszalt gyümölcsnél is figyelje, nem penészes vagy molyos-e. Ilyen gyümölcsöt ne vásároljon!
10. Ha olyan jellegű hiányosságot észlel, mely hatósági intézkedést igényel, forduljon bizalommal a helyileg illetékes élelmiszer-ellenőrző hatósághoz.