Az AsiaWire hírportál Vang Lej néven említi a kantoni férfit, akinél saját bevallása szerint 2007-ben jelentkeztek az első gyanús panaszok. Eleinte csak zsibbadtságot érzett teste bal felében, később azonban eszméletvesztések és rohamok is csatlakoztak szimptómái köréhez. Végül 2018-ban derült ki, hogy egy addigra 12 centiméteresre megnövő galandféreg áll a probléma hátterében.
Ritkán támad emberre
A diagnózis szparganózis lett: ez egy olyan fertőzés, amelyet a Spirometra féregnemzetség tagjainak lárvája vált ki. Az élősködő nagyon ritkán telepszik meg emberben, jellemzően inkább kutyák és macskák beleiben él, illetve életciklusa korábbi szakaszában gazdatestként választhat halakat, hüllőket, kétéltűeket és édesvízi rákféléket is. Az emberi szervezetbe általában szennyezett vízzel kerülhet be, illetve olyan esetekben, amikor az érintettek nem megfelelően hőkezelt húst, például békát vagy kígyót fogyasztanak.
A parazita akár húsz évig is elélhet az emberben. A lárva bárhova elvándorolhat a testen belül, így akár megtelepedhet a szemben, a húgyutakban, a tüdőben vagy akár - mint a kínai férfinél - a központi idegrendszerben. Ez utóbbi kapcsán változatos idegrendszeri tünetek alakulhatnak ki a fertőzés következtében, beleértve például a gyengeséget, fejfájást , rohamokat és zsibbadást vagy bizsergést. Habár a Spirometra férgek világszerte előfordulnak, a legtöbb humán fertőzést Délkelet-Ázsiából jelentik.
Kockázatos műtéttel kezelték
Az orvosok végül egy kétórás műtét keretében távolították el a parazitát Vang Lej szervezetéből. Mint dr. Kú Juming, a pácienst megoperáló sebész elmondta, a beavatkozás egyáltalán nem volt kockázatmentes. "A még élő féreg folyamatosan mozgott a beteg agyában, nekünk viszont törekednünk kellett arra, hogy teljes egészében eltávolítsuk, máskülönben a visszamaradó részei újból növekedésnek indulhattak volna" - árulta el az orvos.
Forrás: livescience.com