Velkey György, a kórházszövetség vezetője szerint az intézmények mintegy 70 milliárdos adósságát nem lehet majd eltüntetni az idei év során. Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár kifejtette, hogy a 2015-ös költségvetés elfogadása révén 60 milliárd forintnyi összeg áll rendelkezésre az intézmények adósságának kezelésére – írja az origo.hu .
Az államtitkár arról számolt be, hogy folyamatos tárgyalásokat folytatnak a kórházakkal, hogy milyen ütemezésben történjenek a kifizetések, ezzel próbálva megakadályozni azt, hogy újratermelődjenek az adósságok. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy nem terveznek kórházbezárásokat, inkább olyan rendszert szeretnének bevezetni, ami javítja az intézmények hatékonyságát.
Fontos lenne, hogy a térítéses és a közfinanszírozott ellátásokat szétválasszák, törvényi szinten. Be kellene vezetni a kiegészítő biztosításokat is, de a jelenlegi rendszer erre nem alkalmas. Az egészségügyi államtitkár arról is beszélt, hogy a parlament elfogadta azt a törvénymódosítást, amelynek köszönhetően a jelenlegi kiegészítő finanszírozási rendszert megszüntették. Ennek oka, hogy jelen állapotában a kórházak finanszírozása nem fedezi a betegellátás szükségleteit, éppen ezért az intézmények kényszerből "szürke eszközökhöz" folyamodnak, hogy csökkentsék a hiányt. Tehát arról van szó, hogy a kialakulóban lévő szürke ellátási forma, megkülönböztetett biztosítottat biztosítottól, vagyis akinek pénze volt, hamarabb kapott ellátást – írja az origo.hu
A cél az, hogy olyan rendszer jöjjön létre, amelyben a jelenlegi ellátási szint a mindenki számára biztosítandó ellátási csomagból álljon, amit nem lehetne szűkíteni.
Zombor Gábor elmondta, fontos, hogy a társadalombiztosítási (TB) rendszert az Országos Egészségbiztosítási Pénztáron (OEP) keresztül fenn lehessen tartani. Emellett, aki több szolgáltatást szeretne igénybe venni, annak legyen erre lehetősége, a magántulajdonú egészségügyhöz fordulva.
Az egészségügy deficites helyzetén próbálnak javítani továbbá az állami ösztöndíjrendszer bevezetésével, aminek lényege, hogy a kezdő orvosok akár nettó 200 ezer forintos pluszjövedelemhez juthatnak – mondta Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár.
Az elkészült jogszabálytervezet szerint, minden Magyarországon végzett orvos állami ösztöndíjrendszerbe csatlakozhat be. Ez havi nettó 100-200 ezer forintos plusz bevételt jelenthet a kezdő orvosoknak, közelítve ezzel a korábban megcélzott nettó 270 ezer forintos szakorvosi minimálbérhez.