A népszerűségükhöz nem fér kétség: a dohányzásról való leszokás, a fogyókúra, a több mozgás, a családdal való együttlét a legtöbbet hangoztatott fogadalmak. Ezeknek valóban nagyon egészséges eredményei lehetnek - ha sikerül betartanunk őket. Ám a fogadalmat tevők nagy része egy-két hónapon belül elbukik: egy 2007-es kutatás szerint 3000 emberből mindössze 12 százaléknak sikerült valóban megvalósítania, amit január elsején elkezdett!
Talán az is közrejátszhat, hogy ezek a fogadalmak - akármennyire is hatékonyak és bármennyire is bizonyított az egészségre gyakorolt pozitív hatásuk - egy kicsit már elcsépeltek. Ráadásul betartani is jóval nehezebb őket, mint gondolják sokan - különösen akkor, ha egyik pillanatról a másikra akarjuk fenekestül felforgatni az életünket! Hogy ne bátortalanodjunk el azonnal, de mégis sokat tegyünk az egészségünkért, összeszedtünk néhány olyan fogadalmat, melyet viszonylag könnyű betartani. Ha pedig az első lépéseket megtettük egy új, boldogabb, egészségesebb élet felé, akkor a következő fogadalmakat is egyszerűbb lesz betartani!
Küzdjön a stressz ellen!
A stressz egészségünk egyik legfőbb veszélyeztetője: rontja a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, álmatlanságot és depressziót okozhat, hozzájárul a szexuális egészségünk romlásához, és közvetve a túlsúly kialakulásában, a hajhullásban, a pattanások megjelenésében is szerepet játszik. Mivel a stressz elengedhetetlen része az életünknek, meg kell tanulnunk együtt élni vele - illetve, megtalálni a módját annak, hogy megszabaduljunk a felesleges feszültségektől. A legjobb erre a rendszeres mozgás. Akár olyan sportot választunk, mely segít "kiélni" a felgyülemlett energiákat (ilyen a futás vagy a fallabda), akár olyan, mely ellazít és befelé figyelésre tanít (ilyen például a jóga vagy a body art), a lényeg, hogy rendszeresen végezzük. Emellett érdemes valamilyen relaxációs technikát is elsajátítani!
Aludjon többet, aludjon jobban!
Megszámlálhatatlanul sok egészségügyi panasz vezethető vissza az alváshiányra: ha nem pihenjük ki magunkat, akkor hajlamosabbak leszünk a hízásra és a cukorbetegségre, a szív- és érrendszeri problémákra és a depresszióra. Aki nem alszik eleget (vagyis a felnőttek több mint háromnegyede), az fogékonyabb a fertőző betegségekre és a fejfájásra is. Ne csak arra ügyeljünk az új évben, hogy eleget alszunk-e, hanem arra is, hogy az alvásunk minősége kielégítő-e! Találjunk ki lefekvés előtti rituálékat, vezessünk alvásnaplót és vessük be a gyógynövények, például a lazító hatású levendula erejét is.
Szedje rendesen a gyógyszereit!
Akár krónikus betegségeinkre szedünk gyógyszert, akár csak a megfázásra javasoltak néhány tablettát, érdemes kitalálnunk egy rendszert, melynek köszönhetően pontosan be tudjuk ezeket venni. A szakemberek szerint a kiváltott gyógyszereknek mindössze a felét szedik pontosan az érintettek, annak ellenére, hogy ezzel a saját egészségüket és a terápia sikerességét teszik kockára. A legtöbben túl gyorsan várják az eredményt, és nem adnak elegendő időt a szervezetüknek arra, hogy "kihasználja" a gyógyszer hatásait. Használjunk heti gyógyszeradagolókat, állítsuk be a telefonunkon, hogy mikor melyik tablettát kell bevenni! Akár a hűtőszekrényünkre is ragaszthatunk egy emlékeztetőt! Ha végigszedjük az előírt kúrát, pontosan betartjuk az orvosi utasításokat, akkor már néhány hónapon belül érzékelhetjük a pozitív hatásokat!