Pozitív attitűd
A mogorva vénember sztereotípiája nem mindig állja meg a helyét. A kor boldogságot hozhat az öregeknek. Az már vita tárgya, hogy ez miért van ez így. Egy 2008-as szociológia tanulmány szerint az emberek élettartama megnőtt a 70-es évekhez képest, és ezzel együtt megnőtt a boldog évek száma is. Ugyanakkor minél idősebb az ember, annál kevesebb a pénze, és annál rosszabb az egészsége - ezek pedig elég fontosak a boldogsághoz . Így vagy úgy, a jólét hatással lehet az idős ember attitűdjére. A kutatások azt mutatják, hogy ha az öregek optimisták, és rózsaszínben látják a múltat, akkor a betegek is legalább annyira boldogok, mint az egészségesebb társaik.
Élvezik a nevetést
A nevetés jó hatással van a szervezetre. Ez pedig jó hír azoknak az öregeknek, akiknek még van humorérzékük. Az öregedés nem károsítja a humorhoz kapcsolható érzelmi reakciókat, ezért egy jó vicc utáni nevetés javíthatja az idős ember életminőségét, segít levezetni a stresszt . Azt azonban több kutatás is kimutatta, hogy a viccek megértésével idős korban már gondok lehetnek.
A bőr megereszkedik
Az öregedéssel a bőr külső rétege elvékonyodik, veszít rugalmasságából és az arcbőr alatti zsír is megfogyatkozik. Az eredmény laza, megereszkedett arc, vonalaktól és mélyedésektől tarkítva. A szemhéjak is megereszkednek.
Az őssejtek is öregszenek
Az őssejtek , amelyek az öreg és sérült sejteket pótolják, ugyancsak magukon viselik az öregedés jegyeit. Egy 2007-es tanulmány szerint az őssejtek regeneráló képessége csökken az évek során. Egy kísérlet során egy egér csontvelőjébe fiatal és öreg egerekből kivont őssejteket ültettek be. Az őssejtek ugyanolyan ütemben fejlődtek új sejtekké egy bizonyos ideig, ám egy idő után az öregebb őssejtek teljesítménye visszaesett. A kutatók azt gyanítják, hogy ezekben a sejtekben a stresszért és gyulladásért felelős gének aktívabbá válnak az öregedéssel.
Kevesebb alvásra van szükség
Egy tanulmányból kiderült, hogy ha egy középkorú (40-55 éves) csoportnak 8 óra alvásra van lehetősége, akkor az idősebb (66+) korcsoport 20 perccel kevesebbet alszik, míg a fiatalabb (20-30) korcsoport 20 perccel többet. Tehát az öregeknek kevesebb alvásra van szükségük. Egy másik magyarázat szerint az öregeknek több problémájuk van az alvással. Nehezebben alszanak el, kevesebb időt töltenek mély alvásban, és nem nagyon tudnak visszaaludni. Az adatok szerint minden 65 év feletti férfi vagy nő szenved valamilyen alvászavartól.
Könnyebb őket összezavarni
Ahogy egy ember idősebbé válik, egyre kevésbé tudja kihámozni háttérzajból vagy villogó hirdetőtáblákról a lényeget, vagyis kevésbé tudja figyelmen kívül hagyni a zavaró tényezőket. De minden rosszban van valami jó is. Az időseknek megvan az az egyedi tulajdonságuk, hogy az irreleváns információkat azonos időben más információkhoz kössék. Ez a képesség pedig segíthet a felturbózni a memóriát.