A gyakran fekélynek is nevezett krónikus sebek komoly egészségügyi problémát jelentenek a cukorbetegek és az idősek számára – szélsőséges esetekben akár amputációhoz is vezethetnek. A svédországi Chalmers Műszaki Egyetem és a németországi Freiburgi Egyetem kutatói elektromos stimuláció segítségével olyan módszert fejlesztettek ki, amely felgyorsítja a gyógyulási folyamatot akár a háromszorosára – írja a MedicalXpress.
A cukorbetegek kezelését is segítheti
A legtöbb ember számára egy apróbb seb nem vezet súlyos szövődményekhez, bizonyos betegeknél (cukorbetegek, gerincsérültek vagy rossz vérkeringésben szenvedők) azonban a sebgyógyulás sokkal lassabb és elégtelenebb. Emiatt pedig a különféle szövődmények kialakulásának kockázata is jóval magasabb náluk. A Chalmers és a Freiburgi Egyetem kutatócsoportja egy olyan elektromos stimulációs módszert fejlesztett ki, amely jelentősen felgyorsíthatja a gyógyulást. Tanulmányukat a Lab on a Chip folyóiratban tették közzé a napokban.
A kutatók egy régi hipotézis alapján dolgoztak, miszerint a sérült bőr elektromos stimulációja felhasználható a sebek gyógyítására. Ennek alapja az az elmélet volt, hogy egy elektromos mező befolyásolhatja a bőrsejtek mozgását, így lehetőség van a sérült terület felé koncentrálni azokat, ezzel felgyorsítva a gyógyulást. Laboratóriumi körülmények között, egy Petri-csészében sikerült már ezt a hatást lemodellezni, a kutatók pedig most mesterségesen kialakított bőrfelületen ismételték meg a kísérletet. A bőrfelületen a hagyományos módon bekövetkező sebgyógyulást össze tudták hasonlítani az elektromossággal stimulált gyógyulással, és a különbség jól látható volt.
A szakemberek a diabéteszes sebek gyógyulását is sikerrel fel tudták gyorsítani ezzel az eljárással. Olyan mesterséges bőrfelületet hoztak létre, amely a cukorbetegségben szenvedők bőrfelületét modellezte. Az itt keletkező sebek az elektromos stimuláció hatására csaknem olyan gyorsan gyógyultak, mint egy egészséges bőrfelületen. Az egyetem kutatói szerint ez a felismerés olyan terápiák kidolgozásához járulhat majd hozzá, amelyek jelentősen javíthatják több millió cukorbeteg életminőségét.