Hirtelen szívhalálnak azt nevezik, amikor valaki jó közérzet mellett összeesik, elveszti az eszméletét és meghal. A statisztikák szerint viszonylag gyakori, Magyarországon évente nagyságrendileg 26 ezer érintettről beszélhetünk, ugyanakkor a betegek egy része gyors segítséggel megmenthető. A férfiak valamivel gyakrabban lesznek érintettek, és gyakoribb a hirtelen szívhalál a fiatal sportolóknál is, mint a teljes fiatal populációban.
4-5 percen múlik a páciens élete
Az állapot szívritmuszavar miatt alakul ki, a bal kamra izomzata kaotikusan, aprókat remegve húzódik össze, viszonylag nagy sebességgel. Ilyenkor nem tud a szív vért áramoltatni a szervek felé, ami oxigénhiányhoz, a szervek működésének leállásához vezet.
A sportolók mozgás közben extrém terhelésnek teszik ki a szervezetüket, és nagy mennyiségben vesztenek ionokat, így káliumot, magnéziumot és nátriumot. Az így kialakult ionhiány könnyen okozhat életveszélyes ritmuszavart egy kórosan megvastagodott szívizomban. Lehet a kiváltó ok az is, hegy egy olyan szívizmot ellátó ér záródik el - tehát tulajdonképpen infarktus történik -, amelynek kiesése jelentős szívizomterület elhalásával jár együtt. Ilyenkor az érintett hirtelen összeesik, és elveszíti az eszméletét. Az érintettek höröghetnek, légzésük leállhat vagy nagyon ritkává, minimálissá válhat, végtagjai elernyednek.
Az idő ilyenkor rendkívül fontos tényező, hiszen csak az első 4-5 percben lehet megmenteni a hirtelen szívhalál érintettjeit. Ha nincs defibrillátor, az újraélesztés jelenti az egyetlen esélyt: 30 szívmasszázs után 2 levegőbefúvást kell alkalmazni, maga a masszázs pedig 100/perc ütemű kell legyen. Az Országos Mentőszolgálat rövidfilmjében részletesen bemutatják, mit kell tenni, ha bajba jutottat látunk.
Ha az újraélesztés sikeres, és a mentő érkezéséig a szívet sikerül masszázzsal működtetni, akkor az érintettek intenzív osztályra kerülnek, ott állapítják meg a hirtelen szívhalál okát. A beteg felépülése azon is múlik, hogy szervezete mennyi időt töltött keringés nélkül.