Sokan a természetes higiénia részeként kezelik a mindennapi fültisztítást, nem biztos azonban, hogy a fülzsír túl gyakori eltávolításával jót teszünk. Az amerikai fül-orr gégészek a közelmúltban tették közzé tanulmányukat a fülzsír kezelésére, melyben a szakmai javaslatok mellett megfogalmaztak betegeknek szóló tanácsokat is.
Dr. Horváth Tamás fül-orr-gégész blogján foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat a fültisztítással kapcsolatban - pontosabban azt, hogy mit NE tegyenek azok, akiknek valamilyen fülzsírral kapcsolatos panaszuk van, vagy meg szeretnék előzni azt.
Fontos tanácsok fültisztításhoz
- Ne tisztítsuk túl sokat a fülünket! A túl gyakori tisztogatás növeli a gyulladás esélyét és a bedugulás esélyét. Dr. Horváth Tamás szerint a fülzsír termelődését is fokozza a túl sok tisztogatás, mert a hallójárat bőre mindig érzékeli, hogy eltűnik róla a védő zsír, ezért azt fokozottabban próbálja pótolni.
- Ne használjunk fültisztító pálcát vagy házi eszközöket (például hajtű, kulcs, fogpiszkáló) a hallójáratban, mert csak megsértjük vele a hallójárat bőrét, rosszabb esetben a dobhártyát, még rosszabb esetben akár a hallócsontokat is. "Sajnos ez utóbbiból is már láttam 2 esetet, az egyik egy 2-3 éves gyerek volt, aki fültisztítás közben kiugrott az anyja öléből, elfutott a fülében a pálcával, aztán elesett, persze rá arra a fülére. A másik egy elítélt volt, akinél felmerült, hogy így akart kijutni egy kicsit a börtönből" - hozott fel saját példákat a fül-orr-gégész.
- Ne használjunk fülgyertyát, mert semmit sem ér a fülzsír ellen, viszont akár veszélyes is lehet, például égési sérülést is okozhat.
- Különösen nem ajánlott olyan embernek a fül saját tisztítása folyadékkal, mosással otthon, akinek lyukas a dobhártyája, vagy korábban volt fülműtéte.
- A hallókészülék viselőknek a készüléket a gyártó/forgalmazó ajánlása szerint időnként tisztítani szükséges.
Ha a beteg fülpanaszai a fenti tanácsokat betartva sem szűnnek, mindenképpen forduljunk szakemberhez - javasolja Dr. Horváth Tamás.