Amerikai kutatások szerint négy ráktípus (mell-, prosztata- és pajzsmirigy rák, illetve a melanoma ) gyakrabban fordul elő olyan lakóterületeken, ahol magas az átlagjövedelem (egész pontosan 75 ezer dollár feletti az éves jövedelem átlaga).
A gazdag megyéknél sokkal nagyobb volt a rosszindulatú megbetegedések diagnózisának aránya a négy említett ráktípusnál, mint a szegény megyéknél, de a halálozási arány mindkét területen hasonló volt. Ez arra utal, hogy ezeknek a rákoknak a rátája valójában hasonló a gazdag és szegény megyékben.
Egy nemrégiben elkészült tanulmány szerzői azt állítják, hogy számos tényező magyarázza a magasabb diagnózisszámot a gazdag megyékben, köztük az egészségügyi ellátás rendszerének anomáliái. "A gazdag emberek elvárják a több vizsgálatot, és az őket kiszolgáló egészségügyi rendszereknek lehetőségük is van több tesztet elvégezni, ami a fizetős orvosi szolgáltatások bővítésének is használ" - állítják az egészségpolitikával és a klinikai gyakorlat fejlesztésével foglalkozó Dartmouth Intézet kutatói, Dr. H. Gilbert Welch és Dr. Elliott Fisher.
"Ha tovább akarunk lépni a fenntarthatóbb és megfizethető egészségügyi rendszerek felé, akkor meg kell értenünk, mi hajtja az egészségügyi ellátást a túlműszerezettség, a túlzott felszereltség felé, és hogyan lehet ehelyett jobb megoldásokat kínálni" - vélekedik Fisher, az intézet igazgatója, az egészségpolitika és a családi orvoslás professzora.
"Az orvosok és más egészségügyi szakemberek túlbecsülik az orvosi tesztelés szerepét az egészség fenntartásában, különösen az olyan pácienseknél, akik nem betegek. Az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a céltudatosság nagyon gyakran a legjobb eszköz az emberek számára minden jövedelemszinten az egészség megőrzéséhez" - jelentette ki Welch, a közösségi és családi orvoslás professzora.
Forrás: medlineplus.gov