A zuhany és a fürdő potenciális forrásai a hormonoknak, antibiotikumoknak és más gyógyszereknek, melyek szennyezik a vizet - mutatták ki egy új tanulmányban.
Az illemhelyről közismert, hogy aktív gyógyszerészeti alkotóelemekkel (API) szennyezik a környezetet,
Ez az első tanulmány, mely kapcsolatba hozza az API vízszennyezést a fürdéssel, zuhanyozással és mosással."Ezek az útvonalak fontosak lehetnek néhány olyan API esetében, melyeket helyileg alkalmaznak, vagyis a bőrön át. Ezek között szerepelnek krémek, szeszek, kenőcsök, zselék és tapaszok" - nyilatkozta a társszerző, Dr. Ilene Ruhoy, a hendersoni Touro Egyetem Környezet-orvostani Intézetének igazgatója.
Mivel ép formában kerülnek a környezetbe, a helyileg ható API-k hatása erősebb, mint a vizelettel és széklettel távozóké, mivel ez utóbbiakat a máj és a vese lebontja.
Ehhez a tanulmányhoz a kutatók több száz tanulmányt néztek át anyagcsere és gyógyszerek témakörben. Az eredményeket az Amerikai Vegyianyag Szövetség San Francisco-i ülésén tették közzé. "Sokkal jobban oda kell figyelnünk arra, hogy a gyógyszerek használatával milyen nemkívánatos környezeti hatást válthatunk ki" - mondta Ruhoy.
A Health 24 környezet-egészségügyi szerkesztője, Olivia Rose Innes elmondta, fürdés, zuhanyozás előtt kellene néhány percet szánni arra, hogy a helyileg ható szereket az emberek letöröljék a bőrükről, és a szemetesbe dobják.
"Ezekhez én hozzátennék még más kémiai termékeket is, például a naptejet és az arcfestéket. Korábban az uszodákban azt javasolták a vendégeknek, hogy zuhanyozással távolítsák el a bőrre kent termékeket, de sokkal jobb, ha törlőkendővel törlik le. Tanácsolom azt is, hogy többet fürödjenek szivaccsal: vizet takaríthatnak meg, ráadásul csökkenti a vízbe kerülő helyileg ható vegyi anyagok mennyiségét is. Tökéletesen higiénikus is: a kórházakban is így mosdatják a betegeket" - mondta.
Képgaléria, videó: HáziPatika.com