A hidegallergia tünetei

A legtöbb ember számára az allergia tavasztól őszig tartó betegség, vannak azonban olyanok, akiknél télen jelentkeznek a kellemetlen panaszok. Kiket érint a hidegallergia, és hogyan kezelhető?

"Tavaly ősszel kint voltam a piacon, hideg volt, nagyon fáztam. Már nem tudok rá visszaemlékezni mennyi idő után elkezdett viszketni a lábszáram, kiütések jelentek meg rajta. Négyszer voltam bőrgyógyásznál, aki bőrszárazságot állapított meg, és már kicsit idegesítettem is panaszommal. A lényeg hogy kenegettem testápolóval, nem javult, aztán tavasszal elmúlt. Most októberben ismét elkezdődött az egész, vagyis a viszketés, a kiütés, de már nem megyek orvoshoz, mert minek. Voltam más orvosnál is, volt aki allergiával magyarázta a dolgot. Semmi új gyógyszert nem szedtem/szedek, tehát nem lehet allergia. Főleg nem úgy, hogy csak a hidegben jön elő. Ön szerint lehet- kapcsolatban a viszkető, csalánkiütéses láb a hideggel, vagy valami mással?" - tette fel a kérdést Orvos Válaszol rovatunkban az egyik olvasónk.

A hideg idő sokaknál allergiás reakciókat válthat ki
A hideg idő sokaknál allergiás reakciókat válthat ki

Életveszélyes állapotot is előidézhet

A levélre Dr. Tamási József belgyógyász szakorvos adott választ, aki szerint a panaszok mögött a hidegallergia állhat. Ugyan az allergia szót hallva legtöbbünknek a növényi pollen okozta tünetegyüttes jut eszünkbe, egyes emberek a hidegre érzékenyek. A hidegallergia, vagyis az alacsony hőmérséklet által kiváltott túlérzékenységi reakció kisebb-nagyobb (átlagosan 0,5-2,5 cm közötti méretű) csalánkiütések formájában jelenik meg a bőrön. Ezek pirosas színűek, sima felületűek és állandóan viszketnek. Kísérő tünetként a kéz és a láb is megduzzadhat.

A legtöbb ember számára az allergia tavasztól őszig tartó betegség, melynél a levegőben lévő növényi pollenek okoznak kellemetlen tüneteket. Azonban egy ritka betegség a hidegre való allergiás reakcióval jár együtt: a télen jelentkező csalánkiütések főleg a gyerekeket és tinédzsereket érintik. A hidegallergiáról bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

Elsősorban az időjárás váltja ki ezeket a kellemetlen tüneteket, a panaszok felerősödhetnek szeles, esős időben, illetve akkor, ha a bőrfelület hideg tárgyakkal kerül kapcsolatba. Egyeseknél már a hideg ételek vagy italok fogyasztása is kiválthatja a panaszokat, ilyenkor gyakran emésztési zavarokkal társul. Szélsőséges esetben a hideg úgynevezett anafilaxiás sokkot is okozhat, amely rendkívül súlyos, esetenként életveszélyes állapot lehet.

"A hidegallergia úgy működik, mint bármelyik allergia csak a hideg váltja ki. Ilyenkor a természetgyógyászat módszereivel lehet eredményeket elérni úgy, hogy salaktalanít, immunáthangolást csinál, bélflórát javít" - válaszolta a levélre Dr. Tamási József. A belgyógyász hozzátette: a pontos diagnózis felállítására csak úgy van lehetőség, ha az orvos személyesen is találkozik a beteggel, és kivizsgálja annak minden tünetét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Panaszai vannak? Orvos Válaszol rovatunkban szakértők várják az ön kérdéseit is!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.