A vesékben képződő vizeletet a húgyhólyag tárolja, majd amint az megtelt, az ezért felelős idegeken keresztül az agy jelet kap arról, hogy ideje üríteni. A vizelet eltávolításáról a medencefenék és a hólyag falának izmai gondoskodnak, amelyek összehúzódva kipréselik a folyadékot a húgyhólyagból, hogy aztán az a húgycsövön keresztül eltávozhasson a szervezetből. A folyamat előnye, hogy míg a vesék folyamatosan termelnek vizeletet, addig vizeletürítésre csak időszakosan, napi néhány alkalommal van szükség.
Bizonyos egészségügyi állapotok következtében ugyanakkor károsodhat a húgyhólyag normális működése. Ilyen esetekben az érintett izmok akkor is akaratlan összehúzódásokat produkálhatnak, ha a hólyag telítettsége még nem indokolja ezt. Emiatt olyan tünetek lépnek fel, mint a hirtelen jelentkező, nehezen kontrollálható vizelési inger, illetve az átlagosnál gyakoribb, akár nyolcnál is több vizeletürítés naponta, ami az éjszakai pihenést is többször megszakíthatja. A probléma nem feltétlenül jár együtt a vizelettartási zavarok sürgetéses inkontinenciának nevezett típusával, de igen sokan tapasztalnak akaratlan vizeletcsepegést is az erős ingerek fellépése nyomán.
A legfontosabb rizikófaktorok
A tünetegyüttes fellépése mögött számos betegség és egyéb tényező meghúzódhat. A panaszokat kiválthatják például olyan ideggyógyászati kórképek, mint a stroke, az Alzheimer-kór és a szklerózis multiplex , de hasonló gondokat idézhet elő a cukorbetegség, a húgyutak fertőzöttsége, illetve mellékhatásként bizonyos gyógyszeres kezelések egyaránt. Közrejátszhatnak fizikai tényezők is, mint a húgyhólyag daganata vagy kövessége, valamint bármilyen akadály, amely megnehezíti a vizelet kiürítését. A fokozott alkohol- és koffeinbevitel ugyancsak hozzájárulhat a húgyhólyag túlműködéséhez.
Érdemes megemlíteni, hogy a kognitív funkciók korral járó romlása szintén növeli a probléma kialakulásának kockázatát, egyben az idős embereknél más rizikófaktorok is gyakrabban fordulnak elő, beleértve például a diabéteszt. Mindez persze nem azt jelenti, hogy a hiperaktív hólyag egy normális jelenség lenne bármilyen kor felett! Amennyiben a tünetek kihatással vannak a hétköznapi életvitelre, mindenképpen érdemes orvossal konzultálni a lehetséges kezelési módokról.
A hiperaktív hólyag szövődményei
A húgyhólyag túlműködése - különösen inkontinenciával társulva - jelentős romlást hozhat az életminőségben. Az érintettek gyakran szorongóvá, társaságkerülővé válnak, ami kirekesztettség érzéshez és depresszióhoz vezethet. A szexuális életet szintén komolyan megviselheti ez az állapot, továbbá az éjszakánként a vizeletürítési inger miatt történő ébredések a pihentető alvás megakadályozása révén is súlyos szövődményeket idézhetnek elő.
A megelőzésben egyaránt igen hasznos az egészséges testsúly megőrzése, a rendszeres testmozgás, a kávé- és alkoholfogyasztás minimalizálása, a dohányzás elhagyása, valamint a Kegel-gyakorlatok napi háromszor történő elvégzése. A panaszok jelentkezése esetén pedig nem érdemes a szégyenérzetünkre hallgatva titkolózni, mert van segítség a problémára, sőt, fontos is azt igénybe venni.