Az Egyesült Királyságban csaknem 6 hónappal rövidült a várható élettartam a járművekből és erőművekből származó légszennyezés miatt - derült ki a Lancet című folyóirat egyik cikkéből.
"Országos botrány alakult ki abból, hogy a britek átlagos várható élettartama fél évvel csökkent a légszennyezés miatt" - mondta Joan Walley, a Környezetvédelmi Ellenőrző Bizottság elnöke. A közutakon közlekedő járművek bocsátják ki a PM10 néven rövidített, 10 mikrométernél kisebb szilárd szennyező részecskéket (gyakorlatilag szálló por), melynek mértékét a kormány hasztalan igyekszik visszaszorítani. Azt ígérték, hogy jövőre mindenképp elérik kitűzött céljukat, csak még az nem világos, hogyan.
Az egyik javaslat szerint az utakat porelnyomó spray-vel kellene befújni, ami megkötné a PM10-et. A kampányolók szerint viszont jobb lenne, ha el sem indulnának a szennyezést okozó járművek. Walley így nyilatkozott: "A porelnyomó spray segítene a fővárosiakon, hogy jobban kapjanak levegőt, de ez csak átmeneti megoldást nyújtana. A gyökerénél kell megragadni a problémát, és a szállítási rendszerünket kellene átalakítani."
Számtalan tanulmány kimutatta már, hogy mikor a levegőben megemelkedik a szennyező részecskék mértéke, akkor a tüdő- és szívbetegek közül többen halnak meg. Egy másik tanulmány tanúsága szerint a passzív dohányzás a másik fő gyilkos, még mindig világszerte 600.000 ember esik áldozatául évente. Az eredményekből kiderül, hogy 100 halálesetből 1 a passzív dohányzás rovására írható. Ez világszerte az összes halálozás 1 százalékát teszi ki.
A gyerekek vannak leginkább veszélyben, körülbelül 165.000-en halnak meg közülük emiatt. Az Egészségügyi Világszervezet volt az első, mely felmérte, milyen károkat okoz mások füstjének belélegzése.