"Májusban kezdtem el németül tanulni, augusztusban megszereztem a B2-es nyelvvizsgát, decemberben kaptam állást" - mondta el a Pénzcentrumnak a szakember, aki 2012-ben költözött Budapestről Németországba. Munkát - sok hasonló cipőben járó kollégájához hasonlóan - egy ügynökségen keresztül talált magának. Később a kétgyermekes családapa feleségével közösen úgy döntött, közelebb költöznének az itthon maradt rokonokhoz, így Ausztriában, Burgenlandban folytatta orvosi pályáját.
"Kövezzen meg, havonta 4500 eurót (átszámítva mintegy 1 millió 350 ezer forintot - a szerk.) keresek" - árulta el Péter, hozzátéve, hogy ebből a pénzből egy család nehezen boldogul az osztrák tartományban, ahol egy kis ház bérlése is mintegy havi 1000 eurót emészt fel. "Vettünk hitelre egy házat Magyarországon, az osztrák határhoz közeli egyik településen. Van két autónk, szintén hitelből. Viszont mivel biztos állásom van, nem kell ezek miatt aggódnom, ahogy azon sem kell törni a fejünket, hogy elmenjünk-e nyaralni" - jegyezte meg.
Kifejtette, hogy bár szívesen hazatérne, anyagi okokból kifolyólag ez nem lehetséges. "Ortopéd traumatológiai szakvizsgával rendelkezem, olyan szakterületen dolgozom, amin csak kevesen. Hiába lenne szükség szakmailag a munkámra, nem fizetnek meg" - fogalmazott Péter. Kitért rá, hogy a szakmai fejlődés szempontjából is nehéz összehasonlítani az itthoni és a külföldi lehetőségeket. "Ha például látok egy továbbképzést Svájcban, aminek köszönhetően fejlődhetek, új dolgokat tanulhatok, és 2000 svájci frankba kerül, akkor a munkahelyem ebből 1500-at kifizet, a maradék 500-at ugyan én állom, de jóváírhatom az adóból. Ha szükségem van egy új, nagyítós szemüvegre vagy egy szakkönyvre, megvásárolom, de szintén leírhatom az adóból... Olyat itt nem mondanak, ha szükségem van valamire, hogy oldjam meg mással" - mutatott rá a szakember.
Az ortopéd traumatológus elmondta, ha egy magyar kórházban a mostani fizetése 80 százalékát megkapná, valamint hasonlóan támogatnák a szakmai fejlődését, mint Ausztriában, úgy örömmel hazatérne. "Nyilván nem tudok annyit keresni itthon, mint odakint, de csak más lenne magyar nyelven dolgozni, magyarokat gyógyítani" - tette hozzá.
A Pénzcentrum egy másik orvost is megkérdezett a tapasztalatairól, aki 10 éven át dolgozott Németországban. Mennyi pénzt keresett ott heti 36 óra munkával? Miért nem várják vissza a munkaerőhiány ellenére sem a magyar egészségügyben a külföldön dolgozó szakembereket? Miért döntött mégis a visszatérés mellett? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is megtalálható a válasz a portál cikkében .