Egyes betegségek a nőket, míg mások a férfiakat érintik nagyobb arányban. Vannak azonban olyan egészségügyi problémák is, amelyek teljesen más tüneteket produkálnak a két nemnél.
Szívroham és stroke
Az egyik legszembetűnőbb különbség a szívroham tüneteiben mutatkozik. A férfiak ugyanis leggyakrabban úgy írják le ezt a jelenséget, hogy olyan érzés, mintha egy elefánt ülne a mellkasukon. A nők esetében azonban jellemzőbb a hát felső szakaszán jelentkező nyomás, az állkapocsfájdalom és a légszomj. A kutatások szerint mindkét nem esetében a vezető halálokok között van a szívbetegség, viszont a nők gyakrabban halnak bele a szívrohamba, mint a férfiak.
Csak az Egyesült Államokban évente körülbelül 55 ezerrel több nő kap sztrókot, mint ahány férfi. A legjellemzőbb tünetek az egyik oldal gyengülése, a nehézkes beszéd, az egyensúlyvesztés és a zavarodottság. A nőknél azonban gyakran más kísérő tünetek is jelentkeznek, például ájulás, hallucináció, ingerültség, hányás, csuklás vagy görcsök. Ráadásul a nők nehezebben, illetve kisebb sikerrel épülnek fel a sztrókból, mint a férfiak.
Intim fertőzések
A húgyúti fertőzések nőknél többször fordulnak elő, de férfiak esetében komplikáltabb a helyzet. A nőknél inkább a bakteriális eredetű a fertőzések gyakoriak, a húgyút elzáródását okozó problémák - például a vesekő - viszont a férfiak körében jellemzőbb. A nőknél nagyon gyakran tünetmentesek az olyan nemi úton terjedő betegségek, mint a klamídia vagy a gonorrea . Ennek ellenére jóval súlyosabb szövődményeket okozhat náluk, mint a férfiaknál. Fennáll például a krónikus medencegyulladás vagy akár terméketlenség veszélye is.
Kopaszodás és akné
A korral járó kopaszodás terén a férfiak állnak rosszabbul. Náluk sokkal gyakoribb és látványosabb is a jelenség. 50 éves korukig a nők körülbelül 40 százaléka tapasztal hajvesztést vagy hajvékonyodást, míg a férfiaknál ez az arány 85 százalék. A hormonális, illetve felnőttkori aknéra viszont a nők hajlamosabbak, mivel a menzesz, a terhesség és a menopauza során is változik a hormonháztartásuk.
Stressz és fájdalom
A stressz mindkét nemet egyaránt érinti, ám a nőknél gyakrabban okoz fizikai tüneteket, például fejfájást és gyomorpanaszokat. Továbbá a feszültség miatti hangulatingadozás is ritkábban jelentkezik a férfiaknál. A krónikus fájdalom - vagyis a kezelésekre nem reagáló, legalább 6 hónapja tartó folyamatos fájdalomérzet - szintén a nőket sújtja nagyobb mértékben. A férfiak fájdalma ráadásul általában gyengébb és rövidebb ideig is tart. Az orvosok egyelőre nem tudják, hogy ennek mi az oka, ám sokan úgy vélik, hogy a két nem közötti hormonális különbség állhat a háttérben.
Forrás: webmd.com