Rendszertelen menzesz
Van, akiknél a két vérzés közötti idő hossza változik meg , de olyanok is, akiknél egyes vérzések teljesen kimaradnak. Változhat a vérzés erőssége is azoknál, akik hajlamosak az erőteljesebb vérzésre, és akár vérszegénység is kialakulhat.
Hőhullámok, éjszakai izzadás
Ezzel a két igen kellemetlen tünettel a nők 75-80 százaléka találkozik, bár erőssége és időtartama egyénenként változhat.
Alvásgondok
Van, akiknél a hőhullámok okozzák az álmatlanságot, van, akiknél a hormonok - a perimenopauzán keresztülmenő nők gyakran éreznek ólmos fáradtságot.
Hangulatingadozás
A hormonális változások miatt a hangulatunk is ingadozhat, ilyenkor a nők közül sokan depresszióra , hangulatzavarokra, fokozott érzékenységre panaszkodnak, és nehezebben kezelik a stresszt, illetve gyakrabban szoronganak.
Hüvelyi problémák
Az ösztrogénszint csökkenésével a hüvely szövetei kevésbé képesek nedvesedni, és a rugalmasságukból is veszítenek, ami miatt a nemi élet kellemetlenné, kényelmetlenné válhat. A hormonális változások miatt ebben az időszakban a nők libidója is gyakran lecsökken.
Vizelési gondok
Az alacsonyabb ösztrogénszint hajlamosabbá tesz a húgyúti fertőzésekre , amelyek akár vizelettartási problémákhoz is vezethetnek.
Csökkenő termékenység
Mivel a peteérés rendszertelenné válik, csökken a teherbe esés esélye, ugyanakkor érdemes tisztában lenni azzal, hogy amíg van menzesz, addig a teherbe esés is lehetséges.
Változások a testen és a bőrön
Az ösztrogénszint csökkenésével csökkenhet az izomszövet mennyisége, a zsírszöveté pedig növekedhet, ezért fokozott figyelmet kell fordítani az egészséges táplálkozásra, illetve a rendszeres testmozgásra. A csontsűrűség csökkenése is jellemző erre az időszakra.
Érzékeny mellek
Vannak nők, akik a melleikben fokozott érzékenységet, nem ritkán fájdalmat is tapasztalnak perimenopauza idején.
Forrás: care2.com