Azoknál a betegeknél, akik krónikus fájdalommal és enyhe depressziós tünetekkel jelentkeznek, a német orvosok valami újszerűt próbálnának ki: a placebót.
A Német Orvosi Társaság vizsgálata szerint a valódi gyógyszert nem tartalmazó pirulák gyakran hatásosabbak, mint a valódi tabletták, emiatt az orvosoknak gyakrabban kéne élniük a módszerrel. Ezzel szemben az amerikai és a brit irányelvek szerint a placebo a beteg beleegyezése nélküli használata etikátlan. A placebo adalékanyagokat tartalmaz, például cukrot, lisztet, illetve egyes orvosok vitaminokat, gyógynövényeket használnak ilyen célból.
Dr. Peter Scriba és munkatársainak vizsgálata szerint a placebó nem rendelkezik káros mellékhatásokkal, és az utolsó reményt jelenthetik azoknak a betegeknek, akik olyan betegségben szenvednek, amire jelenleg nem létezik igazán hatékony kezelés. Leginkább enyhe idegesség, depresszió, krónikus gyulladás, fájdalom és asztma esetén érdemes alkalmazni.
Ismert, hogy a placebo gyakran vált ki élettani hatást, aminek magyarázata az lehet, hogy az agy hasonlóan reagál, mintha a szervezetbe igazi szer kerülne. A placebó azokban az esetekben lehet hatékony, amikor a betegség szubjektív komponenssel rendelkezik, például a fájdalom érzékelését illetően, de hatásuk nem valószínű törött csont vagy daganat esetén. Amennyiben elérhető hatásos kezelőmódszer, a placebó alkalmazása szintén ellenjavallt. A vizsgálat eredménye megosztja a szakértőket.