Nem csak a versenysportra készülők, de a hobbiszintű testmozgást végzők körében is gyakori a különböző porcsérülések kialakulása . Általában a térdízületben található porcgyűrűk sérülnek meg egy szerencsétlenebb mozdulat hatására, a sérülés komoly fájdalmat okoz és néha műtéti beavatkozás is szükséges lehet. Mit jelent pontosan a porcleválás, és milyen tünetek utalnak rá?
Folyamatos terhelése miatt a térdízület van kitéve leginkább ezeknek a sérüléseknek. A porcgyűrűket alkotó kollagén rostok és kötőszövetek között porcsejtek helyezkednek el, ezek adják az ízület stabilitását. Egy rossz mozdulat, vagy állandó terhelés (túlzott testsúly) miatt a porc leválik, ami fájdalmat és korlátozott mozgást eredményezhet. Elsősorban az olyan sportoknál áll fenn a veszélye, amelyeknél a térdre csavaró erők hatnak - ilyen a kézilabda, a labdarúgás vagy a tenisz. Nem feltétlenül kell azonban sportolni a porcproblémák kialakulásához, a rendszeresen lépcsőzők körében is gyakran fordul elő.
A porcleválás jellemző tünetei
A porcleválás hirtelen jelentkező, erős fájdalommal jár, és a sérült testrész mozgása is korlátozódik. A sérült porc beakadása esetén a lábat a beteg nem tudja teljesen kinyújtani, a térdízület hajlított pozícióban marad. Terhelés és mozgatás esetén éles fájdalom tapasztalható, de a sérült végtagot enélkül sem szabad semmilyen módon terhelni! Akut esetben az ízületi tok belsejében található, savós hártya is sérül, ilyenkor vérömleny jelenik meg az adott területen.
Fontos, hogy porcsérülés gyanúja esetén azonnal keressük fel háziorvosunkat, hiszen előfordulhat, hogy műtéti beavatkozás szükséges a végtag ellátásához. Ha otthon, házi készítményekkel kívánjuk kezelni a betegséget, azzal nem csak a fájdalom marad meg, de a végtag mozgástartománya sem javul vissza az eredeti állapotára!