A pszichés betegek gyógykezelése világszerte nagy gondot jelent, Magyarországon is sok tennivaló lenne ezen a téren. Molnár Károly, a Magyar Pszichiátriai Társaság elnöke szerint sok érintett az előítéletek miatt nem kér segítséget, de persze a pszichiátriák bezárása is sokat rontott a helyzeten - írja az Infostart .
Nagyot változott a pszichiátriai ellátás
"Nemcsak Magyarországon, nemzetközi szinten is a depressziótól , a pszichés betegségektől szenvedők mindössze 30-40 százaléka kerül el szakemberhez, a többi valahol kallódik az egészségügy útvesztőiben" - magyarázta Molnár Károly. Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet (OPNI) 2007-ben szüntették meg, és azóta több kórház is bezárta már a hasonló osztályát. Az ágykapacitásokat különböző kórházakba osztották szét, és az ágyszám tekintetében nincs is probléma, nagyjából megfelel az európai átlagnak. Szerinte a gond inkább a minőséggel és a területi eloszlással van.
A pszichiátriai ellátás fejlődésével egyébként egyre inkább az ambuláns ellátás válik dominánssá, a mai, modern terápiás eszközöknek köszönhetően már a betegek jó része úgy gyógyítható, hogy nem szükséges hosszabb időt a kórházban töltenie. Sokakat tart távol az ellátástól az előítélet, hogy az érintett betegek azt gondolják, befektetik és begyógyszerezik, majd kiengedik őket. Mikor azonban egy gyógyító teamhez kerül valaki, ez a stigma leomlik - vélekedik a társaság elnöke.
Egy hamarosan induló EU-s programnak is köszönhetően komoly fejlesztések indulhatnak be - tervben van többek között a gyermekpszichológia, valamint a vidéki intézmények infrastrukturális fejlesztése, továbbá a magas biztonságú osztály létrehozása is. Fontos lenne a szakember szerint a közép-magyarországi és a budapesti régióra is nagyobb figyelmet fordítani, amelyek kimaradtak az utóbbi évek fejlesztéseiből.