A sebet ezért kell fertőtleníteni

Egy apró sérülés is okozhat komoly problémákat, a bőrbe jutott idegentestek és szennyeződések ugyanis könnyen elfertőzik a sebet, amely akár még át is terjedhet. Feleslegesen ne eddzük az immunrendszert: jobb, ha fertőtlenítünk!

Bőrünk feladata, hogy elsődleges védelmi vonalat nyújtson a kórokozókkal szemben. A bőr felszínén a faggyúmirigyeknek és verejtékmirigyeknek köszönhetően létrejött sav-zsír köpeny meggátolja, hogy a különböző baktériumok, vírusok, gombák, paraziták a bőrbe hatolva bejussanak a szervezetbe. Ám amikor a bőr megsérül, nem tudja azon a területen tovább biztosítani a védelmet, ezzel megnyílik az út a legkülönfélébb kórokozók előtt, és felülfertőződik a seb, ami további problémákat okozhat. Emiatt elengedhetetlen a sérülések fertőtlenítése és steril kezelése a teljes gyógyulásig.

Kétféle sebbel találkozhatunk otthonápolás során: sérülés által okozott, vagy tartósan jelen lévő, nehezen gyógyuló sebbel. Nézzük, melyiket hogyan kell kezelni .

Ezért kell fertőtleníteni

A sérülések gyógyulásához a szervezet számos funkciót kapcsol be, többek között fokozza a terület vérkeringését , és olyan anyagokat termel, amelyek hatására felgyorsul az új sejtek születése. A folyamatot azonban a fertőzés megakadályozhatja. Fertőtlenítés híján a különböző mikrobák nemcsak az új szövetek képződését hátráltatják, hanem még toxikus anyagokat is termelnek. A fertőzés és a gyulladás a sebüregből végül bejut a szervezetbe, és a vérárammal továbbjut a test többi részébe.

bekötözik a beteg kezét
A sebkezelés fontos része a fertőtlenítés.

Sérülést sokféleképpen szerezhetünk: eredettől függetlenül minden bőrsérüléssel járó seb ellátása során be kell tartani alapvető kritériumokat, ami magában foglalja a fertőzés veszélyének minimalizálását, illetve a sebbe már bekerült mikroorganizmusok eltávolítását, lehetővé téve így a szövődménymentes sebgyógyulást.

A szükséges lokális feltételek megteremtéséhez nagyon fontos, hogy a megfelelő szereket és sebkötözéshez alkalmazható kellékeket használjuk. Erre a célra kaphatóak speciális készítmények is, amelyek nyílt, vérző sebek esetén is alkalmazhatóak. Amennyiben elállt a vérzés, javasolt a seb bekötözése, mert a kötszerek megvédik a sebet a további sérülésektől és a szennyeződések, bacilusok bejutásától. Az a sebfertőtlenítő a leghatékonyabb, amely segíti a hámosodást, és így felgyorsítja a gyógyulás folyamatát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nem mindegy persze, hogy milyen mély a seb: a vérzés mennyisége sokat elárul erről, a felszíni sérülések ugyanis kevesebb vérrel, a mélyebbek erősebb vérzéssel járnak. Ne csak háztartási balesetekre gondoljunk! A környezetünkben, a levegőben, a ruházatunkon, a tárgyakon, a közlekedési eszközökön, de még a bőrünk felszínén is kórokozók milliárdjai tanyáznak. Elég egy pattanás megjelenése vagy bőrgomba kialakulása, ahogyan ékszer viselése vagy éppen tetoválás is okozhat sérülést. Fontos tudni, hogy fokozott a sérülésveszély és a sebfertőződés bizonyos állapotokban: ilyen az érszűkület, a cukorbaj, a visszértágulatok, a szteroidos kezelés és a nyiroködéma, ezért mindig tartsunk otthon megfelelő fertőtlenítőszert!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.