Néhány friss elemzés szerint a sztetoszkóp hamarosan a múlté, hiszen új diagnosztikai alkalmatosságok fogják felváltani.
A piszkos sztetoszkópok hozzájárulhatnak a veszélyes kórokozók terjedéséhez a rendelőkben és a kórházakban egyaránt - derül ki egy friss kutatásból. Sőt, az egyik eszközön több baktériumos szennyeződést találtak, mint amennyi egy orvos kezén várható 71 beteg vizsgálata után. Az azonosított mikroorganizmusok között volt a halálos veszéllyel fenyegető MRSA , a meticilin-rezisztens Staphylococcus aureus.
"Figyelembe véve, hogy a sztetoszkópok többször is használatba kerülnek a nap során, és közvetlen kapcsolatba lépnek a páciensek bőrével, s ezáltal több ezer baktériumot is összegyűjthetnek, nem túlzás potenciális fertőzési veszélyforrásnak tekinteni őket" - magyarázta dr. Didier Pittet, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Genfi Kórház munkatársa. "Járványmegelőzési és biztonsági szempontból a sztetoszkópot az orvosi kéz meghosszabbításának kell tekinteni, s ennek megfelelően fertőtleníteni minden beteg után" - tette hozzá a szakértő.
Dr. Pittet és csapata olyan kísérletet végzett, amelynek során 71 beteget három orvos valamelyike vizsgált meg, steril kesztyűben és sztetoszkóp segítségével. Minden vizsgálat után mintát vettek a sztetoszkóp kettő, valamint az orvos kezének négy pontjáról. Ennek során kiderült, hogy az eszköz betegek bőrével érintkező része súlyosabb szennyezésnek volt kitéve, mint a kéz valamennyi régiója - az ujjbegyeket leszámítva. A sztetoszkópok emellett több kórokozót tartalmaztak, mint az orvosok kézfeje.
A Mayo Clinic Proceedings című szakfolyóiratban megjelent eredmények az elsők, amelyek összehasonlítják a kéz és a sztetoszkóp bakteriális szennyezettségét.