A táppénzre való jogosultság feltétele a biztosítási jogviszony. A táppénz összegét a jövedelem és a biztosításban töltött idő határozza meg: a biztosításban töltött időtől függően a kapható összeg a napi átlagkereset 50 vagy 60 százaléka. Fontos azonban hozzátenni, hogy a táppénz napi mértékének is van felső korlátja, méghozzá a minimálbér kétszeresének harmincadrésze.
Ez a maximális határ 2017-ben 8500 forintot jelent, mivel azonban 2018. január 1-től a minimálbér összege 8 százalékkal emelkedik, ez magával vonja a táppénz maximumának növekedését is. Mint arra a napi.hu cikke felhívta a figyelmet, jövőre már akár napi 9180 forint is járhat a táppénzen lévő betegeknek.
Mikortól jár táppénz?
Mindenki, akinek munkaviszonya a Munka Törvénykönyve hatálya alá esik, valamint a kormánytisztviselői, állami szolgálati, közszolgálati és közalkalmazotti jogviszonyban állók évente 15 nap betegszabadságra jogosultak. Ez idő alatt a munkáltató a betegsége miatt keresőképtelenné vált munkavállaló távolléti díjának 70 százalékát folyósítja.
A 15 nap leteltével, illetve bizonyos meghatározott esetekben már a betegség első napjától kezdve táppénzre jogosult a keresőképtelen személy. Az állami egészségbiztosítási pénztár által nyújtott táppénz - legfeljebb egy éven át - minden naptári napra jár, így a szabadnapokra, a heti pihenőnapokra és a munkaszüneti napokra is.