Milyen változásokat hozott az új program?
A Koragyermekkori program egy Európai Unió által támogatott projekt, amelynek célja új, komplex szűrőprogram bevezetése: a gyermekek fejlődésének nyomon követése, az eltérő fejlődést mutató kicsik korai kiszűrése, új módszerek bevezetése, informatikai fejlesztések végrehajtása a gyermekek alapellátásában.
E célok megvalósulása nemcsak a picik korai fejlesztését, hanem a szülői edukációt és a szülő-védőnő együttműködés szorosabbá tételét is szolgálja - tájékoztat a HEOL , amelynek beszámolója szerint a szülőknek ezentúl gyakrabban kell hordaniuk kisgyermeküket szűrésekre, a védőnőknek pedig mindent sokkal szigorúbban kell dokumentálniuk, ez pedig óriási adminisztrációs tehet ró a dolgozókra.
Kevés védőnő van Heves megyében
"Az új módszertan bevezetése előremutató szakmai elgondolás, amelynek kezdeti, problémafeltáró szakaszában vagyunk" - árulta el a lapnak Viziné Kovács Klára. A megyei vezető védőnő hozzátette, a programot eredetileg 2018 januárjától indították volna, ám korábbra hozták az indulást, így szeptember 1-jétől már ennek megfelelően kell dolgozniuk a védőnőknek.
"Fontos tudni, hogy megyénkben eleve huszonöt százalékkal kevesebb védőnő van , mint amennyire szükség lenne, tehát sokaknak helyettesíteniük is kell. Ha ehhez hozzávesszük, hogy óvodákban és iskolákban is látnak el szolgálatot, várandós gondozást , szűrővizsgálatokat végeznek, szervezik a védőoltások beadását, látogatják a családokat is, már komoly feladatlista áll össze. És most nagyot nőttek az adminisztrációs kötelezettségeik is. Főleg amiatt, mert még nem működik kellően az Egységes Védőnői Informatikai Rendszer (EVIR), amely megkönnyíthetné az adminisztrációt, így mindent papíron kell dokumentálnunk."