Az egész Föld orvoslása felett őrködő Egészségügyi Világszervezet nemzetközi betegségregiszterének legújabb, 11-es kiadása egy egész fejezetet szentel a hagyományos kínai medicinának. Míg kínai gyógyítók világszerte ünneplik a döntést, hogy a WHO végre komolyan veszi őket, addig a tudományos élet kritikusan áll hozzá- írja az index.hu.
A kritikus hangokra egyébként a WHO reagált is és bejelentette, hogy szó sincs arról, hogy bármilyen terápiát is befogadtak volna vagy támogatnának. Úgy fogalmaztak, hogy döntésükkel mindössze felajánlják az orvosok számára, hogy a kórképeket a nyugati rendszer vagy a keleti rendszer szerint diagnosztizálják. A kritikusok szerint azonban, hogy ha egy beteget a hagyományos kínai kategóriák szerint diagnosztizálnak majd, akkor az gyakorlatilag biztosan hagyományos kínai készítményeket is fog kapni, ami jó esetben nem árt neki, de hogy nem használ, az borítékolható.
Állatokat sodor a kihalás szélére
A lap arra is felhívja a figyelmet, hogy a kínai kuruzslás bizonyítatlan, sőt a legtöbb esetben már elméletileg is nonszensz állításai miatt sok állat került már a kihalás szélére. A megmaradt afrikai orrszarvúk szarvát például inkább már eleve levágják, hogy a szarvra utazó vadorzók számára érdektelenné váljanak. A szarvról ugyanis azt tartják, hogy potencianövelő hatása van, ám a rigorózus próba eredményei lehervasztóak. De a feketemedvéket is nyomorúságos körülmények között tartják, miközben az epehólyagjukból katéteren keresztül vezetik ki az érthetetlen okból csodaszernek tartott epét.