Acetilszalicilsav: a trombózis ellen is hatékony

A vérrög egyik típusa, a vénás tromboembólia kialakulása után a betegek általában vérhígító gyógyszert kapnak. Egy olasz kutatás szerint azonban egy idő után az acetilszalicilsav is ugyanilyen hatékony lehet.

A vérhígító, más néven antikoaguláns szerekkel végzett kezelés az újabb vérrög megelőzésére szolgál, amely a betegek 20 százalékában alakul ki. A warfarin hosszan tartó alkalmazása azonban megnövelheti a vérzés kockázatát, ezért a kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a kezdeti warfarinkezelést követően jó alternatíva lehet-e az acetil-szalicilsav alkalmazása.

A legutóbbi számában megjelent tanulmány vezetője, Dr. Cecilia Becattini, a Perugiai Egyetem munkatársa arról számolt be, hogy a hagyományos antikoaguláns kezelés után alkalmazott acetilszalicilsav a szövődmények kockázatának növelése nélkül csökkenti a vénás tromboembólia kiújulását. Ez azt jelenti, hogy a kezdeti warfarin kezelés után alternatív megoldás lehet az acetilszalicilsav, vagyis a betegek megfelelő orvosi konzultációt követően átválthatnak az acetilszalicilsavra.

Becattini és munkatársai kutatásuk során 402 beteget osztottak be 6-18 hónapra véletlenszerűen acetilszalicilsav, illetve placebo kezelésre egy kétéves antikoaguláns terápiát követően. A kétéves vizsgálati időszakban az acetilszalicilsavat szedők 6,6 százalékában újult ki a vérrög, míg a placebót szedők körében ez az arány 11,2 százalék volt. Mindkét csoportban egy-egy betegben jelentkezett súlyos vérzés.

A tanulmányt kísérő cikk szerzője, dr. Richard Becker, a Duke Egyetem Orvostudományi Karának professzora azonban úgy véli, hogy a kutatás túlságosan szűk körű volt ahhoz, hogy indokolja a gyakorlat módosítását. Két szélesebb körű kutatás is folyik azonban jelenleg a témában, és ha ezek alátámasztják az olasz kutatás eredményeit, az acetilszalicilsav valóban alternatíva lehet egyes betegek számára, különösen azoknak, akik a warfarin miatt a vérzés magas kockázatának vannak kitéve.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra