A magyar egészségügy már eddig is komoly problémákkal küzdött. Mostanra azonban már akkora méreteket öltött a szakemberhiány, hogy bizonyos kórházakban ahol meghatározott napokon lehet szülni , míg más helyeken egyáltalán nem.
A baj Rékassy Balázs egészségügyi szakközgazdász szerint a hálapénz betiltásával kezdődött. Igaz, hogy az orvosok fizetése nőtt, ám a szülész-nőgyógyászokat már semmi sem motiválja arra, hogy, mondjuk, szombaton éjjel levezessenek egy szülést. Rékassy az RTL Klub Reggeli című műsorában úgy fogalmazott, hogy mivel a szakemberek már fix fizetést kapnak, teljesen mindegy, hány szülést vezetnek le. Előtte viszont hosszú ideig a „tipikusan hálapénzes területek” közé tartozott a szülészet.
Mi lehet a megoldás?
A szakember szerint részben megoldást jelentene a nehéz helyzetre, ha átvennénk azt a Nyugat-Európában már bevált gyakorlatot, hogy az orvos fizetése emelkedhet a páciensek és a szakma pozitív visszajelzéseinek hatására. Ez azonban csak az orvosok elveszett motivációját lenne képes visszahozni, a szakemberhiány továbbra is égető probléma maradna.
A szakemberhiány egyik rejtett oka, hogy a magánellátás elszívja a közegészségügyből az orvosokat. A nyár pedig a szabadságolások miatt tovább súlyosbítja a problémát. Emellett Rékassy szerint van egy nagy hiányossága is a hazai rendszernek, mégpedig az, hogy egy szülésznő nem vezethet le önállóan egy szülést. Pedig a szakember szerint normális esetben nem feltétlenül szükséges orvos a baba világra hozásához.
Szakápolóból sincs elég
A szakápolók hiánya sem könnyíti meg a helyzetet, és ezen csak tovább ront a bérfeszültség és a kataszigorítás is. Nyugat-Európában egy szakápoló nagyjából az orvosi bér felét kapja meg, míg itthon csupán a negyedét keresheti meg. A számlás munkavégzés új feltételei pedig rengeteg egészségügyi dolgozót érint, köztük az úgynevezett bérnővéreket is.