Ha egy szerettünk rákos megbetegedésbe hal bele, egy idő után felmerül bennünk is a kérdés, hogy vajon mennyire érint minket ez a súlyos betegség. Számos tényező súlyosbíthatja a rák kialakulásának lehetőségét, valamint örökletes tényezők is okozhatnak daganatos betegséget. Lássuk, mennyire kell tartanunk a ráktól, ha a családban már előfordult ez a probléma.
Mennyire örökölhető a rák?
A rákos betegség öröklődhet, de főként a betegségre való hajlam adható át. Ez daganat függvényében változik, 1-10 százalék közé esik ennek aránya. Leggyakrabban a vastagbélrák és a mellrák esetében fordulhat elő örökletes megbetegedés, de előfordulhat heredaganatok, melanoma, valamint a nyakat és fejet érintő tumorok esetében is az örökletes tényező. E mellett, habár a tüdőrák esetében a dohányzás a legmeghatározóbb tényező, előfordulhat nem dohányzók esetében is, hogy megtámadja őket a kór, ilyenkor örökletes hajlam áll a háttérben.
Azonban ha a hajlamot örökölte is a beteg, nem feltétlenül lesz daganata, ugyanis olyan meghatározott genetikai károsodások jelennek meg benne, amelyek 50 vagy 100 százalékos esélyt mutatnak a daganat kialakulására. Az örökletes daganatok általában akkor jelentkeznek, ha több generációra visszamenőleg találkozhattunk a betegséggel. Ilyenkor az esetek nagy részében fiatal korban jelentkezik a betegség. A daganatos betegségek nagy részében a környezet és az életvitel okolható a kialakulás miatt, ezt maximum fel tudja erősíteni az örökletesség.
Egyes családban előforduló daganatok esetében érdemes vizsgálatot kérni, ilyen például az emlőrák is, ahol a BRCA1 és a BRCA2 génmutációinak azonosítását végzik el, ugyanis főként ez a két gén hibás változatai tehetőek felelőssé a betegség kialakulásában. Összességében azonban elmondható, hogy a daganatok genetikai szűrése nem lehetséges.
Mit tehetünk megelőzésképp?
Unásig lehet ismételni, mennyire fontos a helyes életmód, de valóban ez segíthet leginkább a daganat kialakulásának megelőzésében. Elsősorban a dohányzás hatalmas rizikófaktor, ezért érdemes leszokni róla. Hasonlóan veszélyes az elhízás, a rákos betegségek nagy részének kialakulásáért felelőssé tehető, valamint az alkohollal sem árt vigyázni. Az életmódbeli változások közé mindenképpen vegyük fel a rendszeres sportot, ezzel nem csak a daganatos betegségeket előzhetjük meg, hanem számos más betegség, mint szív- és érrendszer, emésztőrendszeri problémák is elkerülhetőek. Ami pedig nagyon fontos, az a helyes étkezés!
Nem lehet elégszer elismételni, hogy a megfelelő étrend mennyire kedvez az egészségünk megőrzésének. Próbáljunk meg több zöldséget fogyasztani, iktassuk ki a cukros és finomított szénhidrátokat tartalmazó élelmiszereket! Együnk több keresztesvirágú zöldséget: brokkolit , kelbimbót, káposztát, retket, kelkáposztát. Egyes gyümölcsök, mint az eper, málna és áfonya étrendbe való beillesztése is nagyon hasznos! Igyunk sok folyadékot: ez elsősorban víz, vagy tea formájában történjék, de ne cukorral ízesítsük! Fogyasszunk egészséges zsírokat, sovány húsokat!
A megfelelő táplálkozás nagyon fontos a daganat megelőzésében. Örökletes tényezők esetében ez sem adhat 100 százalékos védelmet, de sokkal nagyobb esély van a betegség megelőzésére!