A gyógyszeripar fejlődését az elmúlt évtizedek számos kihívás elé állították, ugyanakkor a jelenlegi politikai, gazdasági és piaci helyzet minden eddiginél komolyabb változtatásokért kiált. Szakértők egyre nagyobb számban állnak ki amellett, hogy a gyógyszeriparban kialakult kereskedelmi modell már nem életképes, elavulttá vált, átalakítása pedig nem oldható meg pusztán a látványos hibák orvoslásával, rendszerszintű újragondolás vált szükségessé.
Az eddigi, pusztán vásárlói pozícióból a páciensek egyre központibb szerepet vállalnak a gyógyszerfejlesztésben - hangsúlyozta Eric Low, a Myeloma UK vezérigazgatója. Az 1997-ben regisztrált szervezet egyedüliként foglalkozik Nagy-Britanniában kimondottan a plazmasejtek daganatos megbetegedésével járó myeloma multiplex-szel, így a betegségben érintett csoportokkal is szoros együttműködést ápol. Eric Low szerint már nem csak egy adott terméket, hanem komplett szolgáltatást vásárolhat a beteg, a lehetőségekkel együtt pedig ismeretei is bővülnek. A kezelésekről szerezhető információk csatornája jelentősen megváltozott, ehhez a változáshoz pedig a gyógyszeriparnak is alkalmazkodnia kell. A modern kereskedelmi modell kialakításának alapjául a vezérigazgató a hatékonyabb együttműködést jelölte meg. Valódi partnerségre kell törekedni például a kutatásokat végző egyetemekkel, illetve a betegszervezetekkel. Fontos továbbá felismerni, hogy bár a szabályozásért felelős hatóságok komoly szerepet játszanak és megkerülhetetlenek, mára azonban mégsem ők jelentik a piac felé vezető út utolsó lépcsőfokát.
Az olyan beteg-orientált szervezetek, mint a Myeloma UK, már egy évtizede felismerték a gyógyszeripar piacán kialakuló változást - mondta a vezérigazgató. Ehhez igazították többek között az adatok közlésének és gyűjtésének folyamatát, kialakítva egy úttörő együttműködésen alapuló, kísérleti modellt. Ennek alapja, hogy lokális adatokra támaszkodva tegyék gördülékenyebbé a brit egészségügybe kerülő gyógyszerek engedélyeztetését. Teszik mindezt szoros együttműködésben számos gyógyszeripari vállalattal, miközben "stressz tesztelik" azok klinikai fejlesztési programjait, feltárva az esetleges hiányosságokat.
A Myeloma UK a brit Health Services Research Programme-on keresztül anyagilag és szakértelemmel is támogat egy betegelégedettség mérésének lehetőségeit kutató programot, amely nagy segítséget jelenthet a klinikai kutatásokat végző szervezetek számára - emelte ki Eric Low. A gyógyszerek piaci forgalomba helyezésekor fontos értékelni a betegek igényeit és szükségleteit is, az Egyesült Királyságban pedig erre szerencsére számtalan lehetőség kínálkozik - mondta a vezérigazgató.