A Béres Csepp 50 éves hungarikum, és bár az induláskor alkotója ellen – Semmelweis Ignáchoz hasonlóan – egyfajta boszorkányüldözés indult, már a készítmény feltalálását követő első évtizedben is díjazták id. dr. Béres József kutató munkáját. 1981-ben például átvehette a TIT Aranykoszorús jelvényét a tudományos ismeretek terjesztése terén végzett közhasznú tevékenységéért.
Később, 1993-ban a Magyar Természetgyógyászok Kamarája a feltalálónak odaítélte a Természetgyógyászatért díjat is az egészségügy és környezetvédelem területén kifejtett tevékenységéért. 1995-ben a Gagarin Űrhajósképző Intézet diplomáját is átvehette tudományos munkájának és humanitárius tevékenységének elismeréseként. Az oklevél, valamint a feltaláló 80. születésnapjára ajándékozott Gagarin-érem ma a Béres József Emlékmúzeum különleges ereklyéje. Ezeket az elismeréseket azzal érdemelte ki, hogy a Béres Csepp segítette Anatolij Pavlovics Arcebarszkij szovjet űrhajós felépülését. Az ezredes 1991-ben, a Szojuz TM-12 űrhajó parancsnokaként száznegyvennégy napot töltött a világűrben, de a küldetéséből hazatérve szervezete súlyosan legyengült. Állapotának javításában végül a Béres Csepp segített. A neves űrhajós a feltalálót személyesen is felkereste, hogy beszámoljon tapasztalatairól, és köszönetet mondjon a segítségért. Hálája jeléül hozta létre a Béres Doktor Barátai nevű alapítványt Oroszországban.
Nemcsak elfogadták, ünnepelték is
Idősebb dr. Béres József életének utolsó évtizede az elismerésekről és a megbecsülésről szólt, a szakma és a közélet már nemcsak elfogadta, hanem ünnepelte a feltaláló munkásságát. A kutatót 1997-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével tüntették ki, 2000-ben pedig a Magyarországért Alapítvány kuratórium díját és a Magyar Örökség Díjat is odaítélték neki. A bizottság ennek átadásával kinyilvánította, hogy idősebb dr. Béres Józsefet felveszi a Magyar Szellem Láthatatlan Múzeumába, küzdelme Magyar Örökség, nevét az Aranykönyv őrzi. 2001-ben címzetes egyetemi docens címet is kapott, ezt a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kara ítélte oda neki kiemelkedő tudományos kutatói tevékenységéért, illetve azért, mert a kar hallgatóit ösztöndíjjal is segítette.
Idősebb dr. Béres József 2002. március 15-én megkapta a legrangosabb magyar állami tudományos kitüntetést, a Széchenyi-díjat is, amit Mádl Ferenc köztársasági elnöktől vehetett át a Parlament kupolatermében. Az elismerést az egészségvédelemért, az immunrendszer megerősítéséért végzett fáradhatatlan munkásságáért, illetve az egészségügyi ellátásban fontos szerepet játszó infrastruktúra megteremtésért végzett tevékenységéért ítélték oda a kutatónak. Széchenyi-díját szintén a Béres József Emlékmúzeum őrzi. A feltaláló még ugyanebben az évben, a készítmény feltalálásának 30. évfordulóján átvehette a Köztársasági Elnök Érdemérmet is, mellyel tudományos munkásságát, hajlíthatatlan akaraterejét és életművét ismerték el.
A cseppek, amelyeket az elsők között nyilvánítottak hungarikummá
A 2006-ban elhunyt feltaláló mellszobra 2008-ban bekerült a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumba a magyar orvostudomány nagyjai közé. Munkássága a későbbi években is számos elismerést kapott, 2010-ben például a Heim Pál Egészség Díjjal méltatták tevékenységét.
Legendás készítményét 2013-ban, az elsők között nyilvánították hungarikummá. A Béres Csepp és a Béres Csepp Extra voltak az első olyan egészségvédő készítmények, amelyek felvételt nyertek a Hungarikumok Gyűjteményébe. A Százak Tanácsa 2020-ban posztumusz köszönetnyilvánítással ismerte el a feltaláló munkásságát.
Támogatott
tartalom. A cikk megjelenését a Béres támogatta.
A Béres Csepp, a Béres Csepp Extra és a Béres Csepp Forte belsőleges oldatos cseppek vény nélkül kapható gyógyszerek. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!