Először 2 éve, a koronavírus-járvány csúcsa alatt döntöttek az egészségügyi dolgozók vezényelhetőségéről. Akkor azzal indokolták ezt a döntést, hogy a rekordszámú megbetegedés miatt oda kell irányítani az egészségügyi dolgozókat, ahol a legnagyobb szükség van rájuk a fertőzöttek ellátásához. Átvezénylések azonban a jövő évtől is előfordulhatnak majd, ha elfogadják az egészségügy átalakításával kapcsolatos tervezetet – számolt be róla az RTL híradója.
A rendszer átalakul, de nem lesz, aki fenntartsa?
Ahogy korábban mi is hírt adtunk róla, komoly változásokat tervez, ennek érdekében pedig mintegy fél tucat törvény módosítását kezdeményezte Pintér Sándor egészségügyért felelős belügyminiszter. Javaslatai között szerepel egyes praxisok megszüntetése, az orvosok teljesítményalapú bérezése, az ellátás koncentrálása – megyei centrumkórházak létrehozásával –, valamint az is, hogy a centrumkórházak szabadon vezényelhessék át az orvosokat és szakdolgozókat. Fontos változás lehet továbbá az is, hogy az eddig önkormányzati tulajdonban lévő szakrendelők állami fenntartásba kerülnének, amelyeket szintén a megyei centrumkórházak irányítanának majd.
Az RTL-nek nyilatkozó egyik egészségügyi szakértő, Rékassy Balázs szerint ez tömeges felmondásokhoz vezethet majd. „Azt fogják mondani, hogy köszönik szépen, de ők nem szeretnének egy centrumkórház vezényelhetősége alá tartozni, amely számukra azt jelentené, hogy, mondjuk, a centrumkórház azt mondja, »holnaptól ne a szakrendelőben dolgozzál, hanem egy másik városban lévő kórházba foglak téged kirendelni, és esetleg ügyeletbe is beosztalak«” – magyarázta a problémás helyzetet a szakember.
De az is kérdéses, hogy az állam vajon fenn tudja-e tartani a szakrendelőket, amelyekre az önkormányzatok eddig évente 30-40 milliárd forintot fordítottak – erre már Sinkó Eszter egészségügyi szakértő mutatott rá. A problémás helyzet lehetséges következményei között említette egyebek mellett, hogy így kevesebb szakrendelő és orvos lehet majd elérhető, a várólisták pedig jelentően megduzzadhatnak.
A tervezet egyébként a háziorvosi ellátás átszabására, illetve a körzethatárok felülvizsgálatára is javaslatot tett. Az 1200-nál kevesebb személyt ellátó körzeteket például 2028-ig meg is szüntetnék.