Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) nyilvántartása szerint 33 579 orvos, 7210 fogorvos és 1729 klinikai végzettségű szakember rendelkezik jelenleg működési engedéllyel az országban, tehát összesen mintegy 42 és fél ezren – közölte Facebook-oldalán pénteken a Magyar Orvosi Kamara. Ennek tükrében igazán beszédes adat, hogy több mint 34 ezer orvos megerősítette kamara tagságát a MOK-nál, azaz a teljes hazai orvostársadalom 80 százaléka. „Igyekszünk tagjaink bizalmát azzal meghálálni, hogy egy – az eddiginél is – hatékonyabban működő, valós igényeken alapuló szolgáltatásokat nyújtó, könnyen elérhető, effektív felépítésű szervezetként újuljunk meg” – olvasható a kamara posztjában.
Mint azt korábban megírtuk, a kormány február végén törölte el az orvosok kötelező kamarai tagságát, így az önkéntes alapúvá vált. Emellett a többi között az etikai eljárások lefolytatását is elvette a MOK-tól, átadva azt az Egészségügyi Tudományos Tanácsnak. Ez utóbbi az egészségügyért felelős miniszter javaslattevő, véleményező és tanácsadó testülete.
A kormány lépésének előzménye, hogy a MOK a magyar orvosok együttműködésével február elejétől nyomásgyakorló akciót indított. A nyomásgyakorlás célja, hogy érdemi párbeszédet lehessen általa kiharcolni a kormánnyal az egészségügyi szakdolgozók bérezésének javítása, a háziorvosi és fogorvosi ellátás erősítése, valamint a szakellátásban dolgozók munkafeltételei javítása érdekében.