Az ájulás ijesztőnek hat, hiszen sokszor hirtelen, minden előjel nélkül zajlik le, és az eszméletlen személy állapotát is nehezen ítélheti meg egy laikus. Minden esetben amiatt alakul ki, hogy valamilyen okból az agy vérellátása romlik, ha ez 8 másodpercnél tovább fennáll, rövid ideig elveszíthetjük az eszméletünket. Mivel rengeteg oka lehet, az ájulás bárkit érinthet és bármikor előfordulhat. A leggyakoribb okokat alább gyűjtöttük össze!
Az ájulás okai
Fiatalkorban legtöbbször ártatlan jelenség áll az ájulás mögött, például a nagy melegben sokszor nem fogyaszt elég folyadékot a fiatal, vagy túl levegőtlen közegbe kerül, és leesik a vérnyomása. Ez utóbbi a vérszegény , kis súlyú gyermekeket különösen megviseli. Erősebb stresszhatás miatti vérnyomás-ingadozás szintén állhat az eszméletvesztés mögött, illetve az elégtelen mennyiségű vagy minőségű táplálkozás miatt a vércukorszint is lesüllyedhet, ami szintén ájuláshoz vezet. Előfordul, hogy bizonyos gyógyszerek váltják ki ezeket a tüneteket, ezek általában a vérnyomáscsökkentésre vagy prosztatamegnagyobbodás kezelésére szolgáló készítmények.
A szervi okokat azért sem egyszerű leszűrni ebből a tünetből, mert szinte az összes belgyógyászati betegség vezethet ájuláshoz, de okozhatják a legkülönbözőbb szívbetegségek is, kiemelten a szívritmuszavarok. Néha agyi érszűkület vagy embólia válthatja ki ezt a tünetet, illetve az agy átmeneti vérellátási zavara (TIA) - utóbbi igen veszélyes, hiszen sok esetben a stroke előfutáraként jelentkezik. Olyan mellkasi daganat is okozhat ájulást, amely nyomja az egyik olyan ideget, amelynek az izgalomba jövetele ájulást okoz.
Általában csak néhány másodpercig tart az ájulás, amennyiben nem, azt már tartós eszméletvesztésnek, kómának vagy sokknak nevezzük. Hogyha semmilyen nyilvánvaló okát nem tudjuk megnevezni ennek az ijesztő állapotnak, mindenképpen forduljunk orvoshoz!