Manapság az egyik legnépszerűbb fogamzásgátló módszer a tabletta, számtalan nő számára oldja meg a családtervezés kérdését, hiszen megközelítőleg 99 százalékos hatásának eredményeként biztonságot nyújt a nem kívánt terhességgel szemben.
Érdemes azonban tisztában lenni azzal, hogy a fennmaradó 1 százalékban mi akadályozhatja a fogamzásgátló tabletták megfelelő működését. Bizonyos gyógyszerek, gyógyhatású készítmények és gyógynövények is befolyásolják hatását.
Meglepetést okozhatnak az antibiotikumok
Közismert például, hogy az orbáncfű -tartalmú kapszulákkal, teákkal óvatosan kell bánni, mert ellentétesen befolyásolják az antibébi-tabletták működését. Vannak azonban olyan orvosságok, amelyek használatát nem lehet megkerülni - ilyenek például az antibiotikumok is, amik nem csupán a bélflóra egyensúlyára jelentenek veszélyt. Kevesen tudják ugyanis, hogy bizonyos antibiotikum-csoportok mellé kiegészítő védekezési módszert kell alkalmazni a nem kívánt terhesség elkerülése érdekében, és ciklusok közti vérzés is jelentkezhet.
Oda kell figyelni a penicillinre
"28 éves nő vagyok, kb. 7 éve szedek fogamzásgátló tablettát" - írta Orvos válaszol rovatunkba egy olvasónk. - "A legutóbbi menstruációm első napján erős vírusfertőzés jelentkezett torok- és hangszálgyulladással, lázzal. A ciklusom 6. napjától antibiotikumot szedtem 5 napig, majd ezt még hat nappal meghosszabbította az orvosom."
A kúrák alatt azonban szokatlan, a ciklus során szinte soha nem tapasztalt, hormonális változásokra utaló tünetek is jelentkeztek, a levélíró ezért fordult szakértőnkhöz. Mint kiderült, nem szabad fogamzásgátló mellé szedni a penicillineket (a kefalosporin kivételével, ez adható), a doxycylint és rifampicint - ezek ugyanis csökkenti a fogamzásgátló hatását.
A penicillinnel kapcsolatban az is kiderült, hogy nem csak a terhesség-szabályozó tabletták hatékonyságát rontja, hanem hüvelygyulladást is okoz, így nem árt alaposan tájékozódni bármilyen antibiotikumot is kell szednünk.