Elkötelezettnek kell lenni a helyes antibiotikum-használatban, hiszen világméretű probléma az antibiotikumokra már rezisztens baktériumok megjelenése. Széles a skála, hiszen a kézmosástól az állategészségügyben használt antibiotikumokon át számtalan területen közbe lehet avatkozni - emelte ki az államtitkár. Mint mondta, már a háziorvosi ellátás során is igyekeznek műszerfejlesztési forrásokat biztosítani, hogy az orvosok ne csak a jó szakmai tapasztalatukra támaszkodhassanak.
Az antibiotikum-rezisztencia nagy kihívást jelent az egészségügyi ellátás során, hiszen ezen készítmények túlzott használata betegbiztonsági kockázatot jelent. A kórházon belüli fertőzések minél hatékonyabb megelőzésére 2018-ban hoztak rendeletet.
Tudatosabb gyógyszerszedés kell
Az 1930-as, 1960-as évek számítottak az antibiotikumok fénykorának, ám 1987 óta új antibiotikum-készítményeket nem fejlesztettek ki. A készítményeknek ellenálló baktériumok kialakulásának oka elsősorban a nem megfelelő antibiotikum-használat, és ez leginkább a kórházi ellátás során okoz problémát. Tudatosítani kell a lakosságban is, hogy antibiotikumot csak orvos utasítására szabad szedni, kizárólag annyi ideig és dózisban, ahogy azt az orvos rendeli - figyelmeztetett Müller Cecília országos tisztifőorvos.
A kórházi fertőzések jelentőrendszere jól működik Magyarországon, azonban törekedni kell arra, hogy minden esetben mikrobiológiai vizsgálat előzze meg az antibiotikum használatát, és a széles spektrumú antibiotikum helyett célzott készítményt rendeljenek el az intézményekben.
Nagy a veszély
A 2015-ös adatsor szerint az Európai Unióban 627 ezer ember megbetegedését okozták rezisztens kórokozók és 33 ezren bele is haltak valamilyen fertőzésbe. Ez a betegségteher nagyságrendileg megegyezik az influenza, a tbc és a HIV/AIDS együttes esetszámával. Ezért a Nemzeti Népegészségügyi Központ egy kiemelt projektet indít, "Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése" címmel. A projekt alaposan körbejárja a témát: a program során helyzetértékelés készül, országszerte képzéseket indítanak, és szakmai anyagokkal is segítik az egészségügyi intézményeket a kórházi fertőzések hatékonyabb megelőzésében - ismertette Oroszi Beatrix, a kiemelt projekt szakmai vezetője.