Az emberi szervezetben a vas fő feladata az oxigén- és széndioxid-, illetve az elektronszállítás. Emlegeti orvosunk is elégszer, ha vérszegénységet állapít meg, bizonyos életszakaszokban (pl. menstruáció alatt, műtét előtt) pedig kiemelt fontosságú lehet a vaspótlás. Mit tudunk erről a nyomelemről? Hogyan pótolhatjuk?
1. A vérben történő oxigénszállítás alapvető elemeként a hemoglobin és mioglobin része, illetve számos fehérjeanyagcserében résztvevő enzim fontos alkotója.
2. A vas két fajtáját különböztetjük meg étrendünkben: hem-vas az állati eredetű élelmiszerekben és nem hem-vas a növényi eredetűekben.
3. Az állati eredetű élelmiszerekben előforduló vas hatékonyabban szívódik fel a szervezetben, mint a növényi eredetű, de egyidejűleg történő fogyasztás esetén a C-vitamin és az állati eredetű hem-vas nagyban javítja a növényi eredetű vas felszívódását.
5. Forrásai elsősorban a húsok, így a csirkehús és a marhahús (általában a vörös húsok több vasat tartalmaznak, mint a fehér húsok) mellett a belsőségek, a máj, egyes töltött húsok, hurkák. A növényi eredetű táplálékok közül a hüvelyesek, a bimbós kel, a spenót, a petrezselyem, a friss csipkebogyó, a ribiszke, a mák, a mogyoró és a brokkoli gazdag vasban.
6. Más forrásokból is "gyűjthetünk" vasat, igyunk vassal dúsított gyümölcsleveket, együnk tofut, illetve gabonapelyheket!
7. Egy felnőtt nő szervezete kb. 2,5-3 g, egy férfié 3,5-5 g vasat tartalmaz. A vaskészlet 60-70%-a aktív formában (pl.: enzim, hemoglobin) van jelen, míg kisebb hányada fehérjékhez kötötten.
8. A vas anyagcseréjének szabályozása a vékonybélben történik, a felszívódás mértékét ugyanakkor mindig a vasraktárak telítettsége határozza meg.