Az evés jutalom - ezért nem bírjuk abbahagyni?

Tapasztalatból valamennyien tudjuk, hogy az emberek nemcsak azért esznek, mert éhesek, hanem sokszor azért is, mert túlságosan is ízlik nekik az étel és nem tudják abbahagyni az evést.

A Cell Metabolism folyóirat augusztus 6-i számában megjelent egyik cikk segít megérteni, hogyan befolyásolja a zsírszövet által termelt leptin hormon ezt a motivációt.

A hipotalamusz laterális területén elhelyezkedő leptin-reszponzív agysejtek (LepRb) közvetlen kapcsolatban állnak a ventrális tegmentális területen található mezolimbikus dopaminerg rendszerrel, amely a jutalmazást irányítja. Ezek játszanak szerepet a drogfüggőség kialakulásában, de az evés, a szex vagy álmaink autója iránti vágyakozásban is.

Egyre több a bizonyíték arra, hogy a leptin nem ki-bekapcsolja az étvágyat a teltségérzet alapján. Korábban úgy gondolták, hogy a nucleus arcuatus a teltségérzet alapján az energiaegyensúlyt szabályozó agyi régióban a leptin segítségével szabályozza az étvágyat, azonban az agy számos más pontján vannak jelen a leptinreceptorok.

A vizsgálatban a patkányok laterális hipotalamuszába fecskendezett leptin hatására az állatok kevesebbet ettek és fogytak, emellett dopaminszintjük is nőtt. Martin Myers Jr., a Michigani Egyetem kutatója szerint a magasabb alap-dopaminszint csökkenti az evés iránti vágyat. "Ha magas a leptinszint, emelkedik a dopamin is és jobban fogjuk magunkat érezni" - magyarázta Myers.

A laterális hipotalamusz és a ventrális tegmentum leptin-reszponzív idegsejtjeinek pontos együttműködése még nem ismert, azonban azt feltételezik, hogy a jutalmazásért felelős idegsejtekre hatnak. Ez új utakat nyithat a jövőben az elhízás elleni harcban használható kezelési módok kifejlesztése előtt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +5 °C

Kelet felől egyre jobban szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így a változó felhőzet mellett hazánk északkeleti, keleti felén többórás, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. Helyenként - főként a déli tájakon - zápor előfordulhat, délkeleten esetleg zivatar sem kizárt. Az északi, északkeleti szél északkeleten, a Tiszántúlon, illetve a Nyugat-Dunántúlon nagy területen megerősödik, az Alpokalja térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a naposabb keleti tájakon mérhetjük a magasabb, míg a nyugati, délnyugati felhősebb részeken az alacsonyabb értékeket. Hétfőn a hidegfrontra érzékenyeket terheli meg a leginkább az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Vas
Kezdjük újra