Amikor a beteg nem képes akarattal megmozdítani izmait, és orvosi vizsgálattal sem mutatható ki akaratlagos mozgás, izombénulásról van szó. Az izmok állapotától függően lehet spasztikus (görcsös) vagy petyhüdt, teljes vagy részleges bénulás , érintheti az egyik, vagy mindkét testfelet, egy-egy végtagot, vagy végtagrészt. A bénulás érzészavarral is társulhat. Amennyiben az állapot tartós ideig fennáll, az izomerő kiesése miatt izomsorvadás alakul ki.
Az izmok akaratlagos mozgatását számos ok akadályozhatja, leginkább a mozgatóidegek károsodása, izombetegségek (dystrophia) vagy a mozgást irányító agyi központ zavara áll a háttérben. Legtöbbször olyan központi idegrendszeri kórképek vannak a háttérben, mint a stroke , agyvérzés, fertőzés, gyulladás (például agyhártyagyulladás), szklerózis multiplex, gerincvelő vagy perifériás idegsérülés, illetve megbetegedés. A porckorongsérv által nyomott ideggyök szintén okozhat izombénulást, de okozhatják anyagcsere betegségek, daganatos betegségek is. Lefolyásuk különböző súlyosságú.
Az olyan örökletes betegségek, mint a Duchenne-féle izomdystrophia, a Duchenne-kór és a Becker-féle izomdystrophia, az SMA (spinális izomatrófia) és az ALS (amyotrophias lateralsclerosis) szintén izombénulással járhatnak. A Guillain-Barré-szindróma szintén gyorsan rosszabbodó, néha bénuláshoz vezető izomgyengeséget okoz. Az olyan autoimmun-betegségek, mint a Myasthenia gravis (MG), szintén kóros izomgyengeséggel, bénulással járhat.
Az izombénulás korai tünetei
Amennyiben tartós zsibbadást , izomgyengeséget, átmeneti mozgásképtelenséget tapasztal, forduljon orvoshoz! Diagnózisa és kezelési lehetőségeit nagyban meghatározzák a kiváltó háttérbetegségek. Az izombénulás a legtöbbször maradandó, bár egyes funkciók a terápiák hatására visszatérhetnek, amennyiben addigra nem sorvadtak el teljes mértékben az izmok.
Nemcsak a végtagok bénulhatnak, amikor valakinek kötött az egyik szeme, azaz nem tudja ugyan úgy mozgatni, mint a másikat, szemizom bénulás áll fenn. Bizonyos kórképeknek átmeneti tünete lehet, ilyen a narkolepszia , amely során rövid ideig erős izomgyengeség vagy izombénulás lép fel. Az Addison-kór vagy mellékvesekéreg elégtelenség klinikai tünetei többek között a gyengeség, fáradékonyság, izomgyengeség, izombénulás. A járványos gyermekbénulás ma már védőoltással megelőzető.