A rendelet a gyakorlatban megteremti a távkonzultáció jogszabályi lehetőségeit az egészségügyben - olvasható a portfolio.hu -n. Kiderül ugyanis belőle, hogy az egészségügyi szolgáltatás nyújtásának és finanszírozási elszámolásának nem feltétele a beteg személyes jelenléte, ha az ellátás sajátosságai és orvosszakmai megítélése ezt lehetővé teszik.
Az Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt rendelet azt is kimondja, hogy telemedicinának minősül az a tevékenység, amelynek célja a beteg távollétében többek között az egészségi állapotának szakmai megítélése, a konkrét betegség(ek) meghatározása, illetve az állapotának követése és diagnózis felállítása távmonitoring eszközökkel és egyéb infokommunikációs technológiák révén hozzáférhető információk alapján.
Telemedicina keretében nyújtható egyebek mellett betegirányítás távkonzultáció formájában, amely a szakorvosi távkonzultációt megalapozza, diagnózis, terápiás javaslat felállítása távkonzultáció keretében, illetve távmonitoring, távdiagnosztikai eszközzel, gyógyszer rendelése, beutaló kiállítása vagy védőnői tanácsadás.
Ilyen esetben is fontos a megfelelő dokumentáció
A dokumentációt természetesen ilyen esetekben is biztosítani kell. Az egészségügyi szolgáltatónak gondoskodnia kell arról, hogy saját intézményi informatikai rendszerében és ezáltal az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben (EESZT) meglegyen a vizsgálat tényét és szereplőit dokumentáló eseménykatalógus-bejegyzés és egy, a vizsgálatot szakmai szempontból igazoló elektronikus kórtörténeti dokumentum.